HaberlerSamsun Haberleri'Aşık' büyüledi

'Aşık' büyüledi - Samsun Haberleri

Samsunlu senarist ve yönetmen Bilal Babaoğlu'nun, Türk halk şairi Aşık Veysel'in hayatından kesitler sunduğu 'Aşık'' filmi gösterimi ve film söyleşisi gerçekleşti. Çarpıcı sahnelerin yer aldığı filmde sinemaseverler adeta büyülendi

'Aşık' büyüledi

Türk halk şairiAşık Veysel'i anma haftası kapsamında Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlikle Samsunlu senarist ve yönetmen Bilal Babaoğlu'nun Türk halk şairi Aşık Veysel'in hayatından kesitler sunduğu "Aşık'' filmi gösterimi ve film söyleşisi gerçekleşti.Samsun Büyükşehir Belediyesi Atakum Sanat Merkezi'nde düzenlenen film gösteriminde sinemaseverler duygulu anlar yaşadı.

AŞIK VEYSEL KÜLTÜR MİRASI

Film gösteriminin ardından seyircilerin sorularını yanıtlayan senarist ve yönetmen Bilal Babaoğlu Aşık Veysel'in halen insanları buluşturabilen en değerli kültür miraslarından birisi olduğunu söyleyerek, "Benim bir senarist olarak anlatmak istediğim temel dert aşıklık geleneği. Bu da kendisini aldatıp başkasıyla gitmeyi tercih etmiş olsa bile, eşinin onu terk edip gittiği yerde mağdur olmasın diye çorabına para koyabilen aşıklığı çok yüce ve değerli buluyorum. Böyle bir zamanda yeniden bu değerin hatırlatılmasının anlamlı olduğunu düşünüyorum. Ne yazık ki Aşık Veysel'lerin yetiştiği bu coğrafyada, 'Ya benimsin ya toprağın' diyerek cinayetler işlenebiliyor. Aşk ve cinayetleri gibi iki kelime yan yana anılabiliyor. Biz Aşık Veysel'i yeniden hatırlatmak istedik" diye konuştu.

Zerrin SOMUNCU

SIRADAKİ HABER
}