HaberlerYem fiyatları eti de yakıyor

Yem fiyatları eti de yakıyor

Samsun Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Erdal Doğan, 'Türkiye'de et değil yem sıkıntısı var, yem fiyatları ciddi anlamda artmış durumda. Bu da et fiyatlarına yansıyor' dedi.

Yem fiyatları eti de yakıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ilkbahardan itibaren güvenlik sebebiyle uygulanan yaylalara çıkma yasağının kaldırılacağını açıkladı. Bu açıklamanın ardından et fiyatlarının düşeceği ve hayvan sayısında da artış olacağı gündeme geldi. Gelişmeyi değerlendiren Samsun Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Erdal Doğan, yasağın kaldırılmasının üretim için önemli olduğunu vurgulayarak, artan yem fiyatlarına dikkat çekti.

ET FİYATLARI PAHALI DEĞİL

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasının çok yerinde ve doğru olduğunu dile getiren Başkan Doğan, bu yasağının kaldırılmasıyla üretimde artış yaşanacağını vurguladı. Üreticilerin maliyetinin düşmesi halinde et fiyatlarının da düşeceğini kaydeden Doğan, “Aslında Türkiye’de üretim maliyetlerine göreet fiyatları pahalı değil, ‘et pahalı, et pahalanıyor’ şeklindeki yorumlar gündem yaratmak için ve bu sözler de ithalatçıların işine yarar. Ayrıca et fiyatlarından ziyade yem fiyatlarını konuşmamız gerekiyor, yem fiyatları ciddi anlamda artmış durumda. Türkiye’de et sıkıntısı yok,et fiyatları pahalı değil, yem fiyatları pahalı. Yem satan kişiler de karlarından hiç taviz vermiyor, bu da ülke üretimini ciddi bir sıkıntıya sokuyor. Ülkemizde et değil yem sıkıntısı var” ifadelerini kullandı.

Zeynep Irmak ÖCAL

SIRADAKİ HABER
}