HaberlerEskişehir HaberleriRektör Gönen'in 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü mesajı

Rektör Gönen'in 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü mesajı - Eskişehir Haberleri

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Gönen, 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Rektör Gönen'in 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü mesajı

Rektör Gönen mesajında otizmin dünyada her geçen gün hızlı bir yayılma gösteren nörolojik bir bozukluk olduğunu ifade etti. Mesajının devamında Rektör Gönen, 'Genetik yapıya bağlı olduğu bilinen otizm, ülke, kültür ya da sosyo-ekonomik farklılık gözetmeksizin tüm dünyada aynı belirtilerin karşımıza çıkan bir durumdur. 2008 yılından bu yana dünyada ve ülkemizde otizmle ilgili araştırmalar teşvik edilmekte bilinirliğini arttırarak farkındalık oluşturmak ve otizm ile ilgili sorunlara çözüm bulmak amacıyla çalışmalar yürütülmektedir. Toplumumuzun otizm konusunda gösterdiği hassasiyet ve farkındalık da her geçen gün artmaktadır. Bu farkındalık bütün çocukları kendi çocuğumuz gibi sevebilme ve onların geleceğini de kendi çocuklarımızın geleceği gibi algılayabileceğimiz bir bilinçliliği gerektiriyor. Otizmli çocuklarımızı ileri ki yaşlarında başka insanlara bağımlı olarak yaşamaktan kurtaracak en kesin çözüm eğitimdir. Otizmin eksiklik değil farklılık olduğu bilincinden hareketle erken teşhis edilen ve özel eğitim yoluyla tedavisine başlanan çocukların neredeyse yarısı birkaç yıl içinde bu sorundan büyük ölçüde kurtulabilmektedir. Bu durum erken teşhis ve tedavinin ve bundan sonraki süreçlerdeki bireysel ve grup eğitimlerinin ne kadar hayati olduğunun önemini bir kez daha gözler önüne sermektedir. 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü vesilesiyle, geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımızın temel ihtiyaçları olan eğitim ve sağlık hizmetlerinden en uygun şekilde faydalanmasını diliyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum' ifadelerine yer verdi.

Rektör Gönen’in 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü mesajı rektör   gönenin   nisan   dünya   otizm   farkındalık   mesajı   eskişehir haberleri  eskişehir haberleri

EN ÇOK OKUNANLAR

Muharrem İnce'den Bartın ve Zonguldak mitingi açıklaması

1 Muharrem İnce'den Bartın ve Zonguldak mitingi açıklaması

Anne ve babasını bıçaklayark öldürdü

2 Anne ve babasını bıçaklayark öldürdü

Tarihi Kaleiçi'ndeki eğlence mekanında korkutan yangın

3 Tarihi Kaleiçi'ndeki eğlence mekanında korkutan yangın

Karabük'te minibüsle otomobil çarpıştı: 1'i çocuk 4 yaralı

4 Karabük'te minibüsle otomobil çarpıştı: 1'i çocuk 4 yaralı

Bakırköy'de kanalı uçan araçta bulunan iki kişi yara almadan kurtuldu

5 Bakırköy'de kanalı uçan araçta bulunan iki kişi yara almadan kurtuldu

Mardin'de gençlerin Fenerbahçe coşkusu

6 Mardin'de gençlerin Fenerbahçe coşkusu

Tekkeköy Belediyesi

7 Tekkeköy Belediyesi

Kıcıroğlu Et Restorant

8 Kıcıroğlu Et Restorant


SIRADAKİ HABER
}