HaberlerTürkiye su zengini değil

Türkiye su zengini değil

TURMEPA Karadeniz Bölge Koordinatörü Tuncer Üçüncüoğlu, 'Türkiye su zengini bir ülke değildir. Kişi başına düşen yıllık su miktarına göre ülkemiz, su azlığı yaşayan bir ülke konumunda' dedi

Türkiye su zengini değil

TURMEPA'nın, Dünya Su Günü’nde deniz ve su varlıklarını korunmasını, sürdürülebilir olmasını ve geleceğine sahip çıkmayı bir sorumluluk olarak gördüğünü ifade eden TURMEPA Karadeniz Bölge Koordinatörü Tuncer Üçüncüoğlu, 24 yıldır yaptığı çalışmalarla Dünya Su Günü’nü sahiplendiğini belirtti.

KRİZİN ÇÖZÜMÜ DOĞADA

Suyun önemine değinen Üçüncüoğlu, "22 Mart 2018 Dünya Su Günü’nde, kalkınma hedeflerinden '6. Madde Temiz Su ve Hijyen'in önemini de ifade ederek, tüm kabullerimizi 'Su için doğal çözümler' olarak paylaşıyoruz. 2018 yılının temasını 'Su İçin Doğa' olarak belirleyen UN Water, dünyanın içinde bulunduğu su krizinin çözümünün doğada olduğunu vurguluyor. Bu tema ile dünyada yaşanan taşkınlar, ormansızlaşma, iklim değişikliği gibi olayların insan sağlığı ve yaşam kaynakları üzerindeki etkilerinin azaltılması için farkındalık yaratmayı amaçlıyor" dedi.

YÜZDE 1'İNE ULAŞILIYOR

2050'ye kadar, dünya nüfusunun su talebinin bugünden yüzde 30 daha yüksek olabileceğini dile getiren Tuncer Üçüncüoğlu, "İnsanoğlu şu anda yeryüzünde temiz suyun yalnızca yüzde 1’ine ulaşabiliyor. Günümüzde, yaşam alanlarına yakın güvenli su kaynağı bulunmayan, uzaktaki kaynaklara ulaşabilmek için saatlerce yürümek zorunda kalan, kirli su kullanımının sağlık üzerindeki etkileriyle mücadele eden 663 milyondan fazla insan bulunuyor. Türkiye su zengini bir ülke değildir. Kişi başına düşen yıllık su miktarına göre ülkemiz su azlığı yaşayan bir ülke konumundadır. Kişi başına düşen yıllık kullanılabilir su miktarı bin 519 metre küp civarındadır. İklim için, su için, oksijen ve yaşam kaynağı denizlerimiz için bugün harekete geçebilir. Aldığımız iki nefesten birini denizlerimiz sağlıyor" dedi.

OMÜ'DE STANT AÇTILAR

Öte yandan Dünya Su Günü dolayısıyla bir farkındalık yaratmak ve derneğin faaliyetlerini tanıtmak için OMÜ Yaşam Merkezi'nde TURMEPA tarafından bir stand açıldı. Öğrencilerin yoğun bir katılım gösterdiği stantta suyun önemi anlatıldı.

Barış BUDANOĞLU

SIRADAKİ HABER
}