HaberlerÜç telli bağlama kültürü yaşatılıyor

Üç telli bağlama kültürü yaşatılıyor

Geleneksel Halk Müzikleri Araştırmacısı Mehmet Güney Eser, Anadolu'da kaybolmaya yüz tutmuş bir çalgı türü olan üç telli bağlamayı yaşatma mücadelesi veriyor.

Üç telli bağlama kültürü yaşatılıyor

Ondokuz Mayıs Üniversitesi mezunu ve Geleneksel Halk Müzikleri Araştırmacısı Mehmet Güney Eser, ses tınısı ile uluslararası ilgi gören üç telli bağlamayı yaşatmak için sunumlarına devam ediyor.

KONAR GÖÇER KÜLTÜR ÖĞESİ

OMÜ Güzel Sanatlar Fakültesi'nde öğrenciler ve akademisyenlerle bir araya gelen Eser, üç telli bağlamanın önemli ustalarını ve çalgının teknik özelliklerini anlatan bir sunum yaptı. Üç telli bağlamanın, konar göçer kültürün bir ürünü olduğunu ifade eden Eser, 'Üç telli bağlama, şuan da sadece Teke Bölgesi'nde çalınıyor. Unutulma tehlikesi ile karşı karşıya geldi ve biz tekrar bu kültürü yaşatmayı hedefliyoruz. Bağlamanın en ilkel tiplerinden. Perde yapısı ve eşik boyu bağlamadan daha farklı ve kolay taşınabilir olması için de oldukça küçük boyutta" dedi.

TINISI HAYRAN BIRAKIYOR

Tınısı ile dinleyenleri kendine hayran bırakan üç telli bağlamayı dünyanın çeşitli yerlerinde anlattığını belirten Eser, "İsviçre, İstanbul gibi yerlerde çok büyük kitlelere sunum yaptık. Güney Kore'de uluslararası bir folk müzik festivalinde üç telli bağlamayı çaldık. İnsanlar bu çalgıya çok ilginç bakıyorlar ve ses tınısı sebebiyle ilgilerini çekiyor" ifadelerini kullandı.

Tayfur KARA

SIRADAKİ HABER
}