HaberlerSamsun Haberleri'Aşağılık iftira'ya ceza yağdı

'Aşağılık iftira'ya ceza yağdı - Samsun Haberleri

Yalan ve iftira haberle AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş ve İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok'u 'FETÖ' ile ilişkilendirmeye çalışan Aydınlık Gazetesi'nin yöneticilerine hapis ve para cezası verildi

'Aşağılık iftira'ya ceza yağdı

Hiçbir belge ve kanıtı ortaya koymadan, yereldeki işbirlikçilerin hayal ürünü olarak yarattıkları iftirayı manşetine taşıyan Aydınlık Gazetesi'nin o dönemki muhabiri, Genel Yayın Yönetmeni ve Yazı İşleri Müdürü, mahkeme tarafından hapis ve para cezasına çarptırıldı.

MAHKEME KARARI: YALAN VE İFTİRA

"Adil Öksüz AKP'li vekilin araçıyla kaçtı" manşetini atarak AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş ve İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok'a karşı tamamen yalan ve iftiralarla dolu bir haberi Yazan Masum Gök'e, haberi yayımlayan Aydınlık Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa İlker Yücel'e ve Aydınlık Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Özgür Bora Toran'a mahkeme hapis ve para cezası verdi.
Mahkeme, Gök'e 'iftira' suçunu işlediği için hapis cezası, Yücel ve Toran'a ise tekzip kararını gazetede usüle uygun yayınlamadıkları için para cezası ile cezalandırdı.

HİÇBİR KANIT VE DELİL YOK

Habere dayanak gösterilen 'MOBESE görünteleri var' iddiası haberin yayınlandığı gün, Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yansıtmadığı ifade edilerek yalanlanmış ve haberi yapan gazete tarafından da iddialarla ilgili hiçbir delil sunulamamıştı.

HAPİS CEZASI ALDI

İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde 2017-44 esas sayılı dosya üzerinden görülen davanın kararına göre; yalan ve iftiralarla dolu haberi yazan Masum Gök'e, üzerine atılı olan ve sabit kabul edilen 'iftira suçu' nedeniyle suçun işleniş şekli suç konusunun önem ve değeri meydana gelen neticenin ağırlığı sanığın kastı, kastın yoğunluğu hep birlikkte göz önüne alındığında sanığın eylemine karşılık gelen TCK'nun 267/1 maddesi gereğince hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verildi.

PARA CEZASI ALDILAR

Haberi yayımlayan Aydınlık Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa İlker Yücel'e ve Aydınlık Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Özgür Bora Toran'a ise yine İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde 2017-79 sayılı esas dosya ile görülen davada; yaygın süreli yayınlarda düzeltme ve cevap yazısının yayımlanmaması suçunu işlediği anlaşıldığından eylemine uyan 5187 sayılı yasanın 18/1 maddesi uyarınca suçun işleniş biçimi, suç konusunun önem ve değerine takdiren 41 bin 666 TL adli para cezası ile ayrı ayrı cezalandırılmasına karar verildi.

Ayrıca; bu haberi kullanan bütün internet haber sitelerine de mahkemeler tarafından erişim engeli yasağı getirildi.

 

SIRADAKİ HABER
}