HaberlerSamsun Haberleriİç sularda av yasağı başladı

İç sularda av yasağı başladı - Samsun Haberleri

Samsun Çarşamba Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Osman Akman, iç sularda av yasağının başladığını belirtti.

İç sularda av yasağı başladı

Akman, gazetecilere yaptığı açıklamada, su ürünleri kaynaklarından ekonomik olarak yararlanmak, üretimi ve su ürünlerinin ihracatını artırmak üzere deniz ve iç sulardaki ürünlerin kalite ve stoklarının korunması amacıyla her yıl uygulanan iç sulardaki avlanma yasağının 1 Nisan itibarıyla başladığını duyurdu.

Balıkçıları av yasaklarına uymaları konusunda uyaran Akman, şunları kaydetti:

"Bütün iç sular  azangillerin avcılığı yasak olmakla birlikte 4/1 numaralı ticari amaçlı ve 4/2 numaralı amatör amaçlı su ürünleri avcılığını düzenleyen tebliğler kapsamında yayın balığı ve zaman yasağı getirilmemiş diğer türler için de sazangillere getirilen av yasağı uygulanacaktır. Yasak gereği 1 Temmuz 2018'e kadar iç sularda balıkçılık faaliyeti yapılamayacaktır. Avlanma yasağı döneminde bölgemizde stok tespiti yapılmış balıkların satışı, İlçe Müdürlüğümüzün iznine tabidir. Satış yapanların satış izin belgelerini yanlarında bulundurmaları zorunludur. Ayrıca, stok tespiti yapılmış balıkların 7 gün içinde satışının gerçekleştirilmesi veya mamul madde haline getirilmesi gerekmektedir. "

Su ürünleri avcılığı konusunda bilinçli ve duyarlı vatandaşlardan gördükleri yasak avcılık faaliyetlerini İlçe Müdürlüğüne veya jandarmaya bildirmelerini isteyen Akman, avlanma yasağının su ürünlerinin sürdürülebilirliği açısından büyük önem taşıdığını vurguladı.

SIRADAKİ HABER
}