HaberlerSamsun Haberleri'Sevk Zinciri'ne destek

'Sevk Zinciri'ne destek - Samsun Haberleri

Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Murat Erkan, Sağlık Bakanlığı tarafından hastanelerdeki yoğunluğu azaltmak için 4 pilot ilde uygulanmaya başlanacak olan 'Sevk Zinciri' uygulamasına destek verdi

'Sevk Zinciri'ne destek

Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Murat Erkan, "Sağlık hizmetleri verilirken yaşanan yoğunluk ve getirdiği sorunlarla ilgili çözüm yolu arayışlarında sevk zincirinin uygulanması ısrarımız nihayet bir karşılık bulmuştur” dedi.

SAĞLIKTA VERİM ARTACAK

Dr. Erkan, uygulama ile sağlık hizmetlerinde verimliliğin artacağını belirterek, “Sağlık Bakanlığı, devlet hastanelerindeki en büyük problemlerden biri olan aşırı hasta yoğunluğunu azaltmak için harekete geçmiş, acil durumlar veya kronik hastalıklar hariç, aile hekimine başvurmadan hastaneye gidilmemesi için çalışma başlatmıştır. Bu kapsamda, bir şikayeti olan vatandaş önce aile hekimine görünecek, eğer doktor gerek görürse, hastasını hastaneye yönlendirecektir. Bu yöntem ile hem hastaneler daha verimli çalışacak, sağlık hizmet kalitesi artacak, hem de sağlık için harcanan maliyetler düşürülecektir. Diğer taraftan sağlıkta şiddetin, hastanelerdeki yoğunluğa bağlı olan nedenlerinin önüne de bir ölçüde geçilmiş olacaktır” diye konuştu.

Sağlıkta Dönüşüm Programı'nın olmazsa olmazı olan sevk zinciri uygulamasına yönelik Sağlık Bakanlığı’nın başlatmış olduğu bu çalışmayı memnuniyetle karşıladıklarını ifade eden Dr. Erkan, "Uygulamayı desteklediğimizi ve sonuçlarının Türkiye sağlık ortamına olumlu katkılar sunacağını tekrar ifade etmek istiyoruz” dedi.

SIRADAKİ HABER
}