HaberlerSamsun HaberleriESM Samsun Şube Başkanı: Zamların nedeni dışa bağımlılık

ESM Samsun Şube Başkanı: Zamların nedeni dışa bağımlılık - Samsun Haberleri

ESM Samsun Şube Başkanı Müşfik Veysel Erdoğan, 'Elektriğe geçen hafta yüzde 2.89 zam yapıldı. Enerjide yaşanan bu zam furyasının temel nedeni enerjide yaşanan dışa bağımlılıktır' dedi

ESM Samsun Şube Başkanı: Zamların nedeni dışa bağımlılık

Enerji, Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası (ESM) Samsun Şube Başkanı Müşfik Veysel Erdoğan, geçtiğimiz hafta elektriğe yapılan yüzde 2.89'luk zamla ilgili açıklamalarda bulundu.

YÜZDE 60'I İTHAL

Enerjide yaşanan zamların dışa bağımlılığın sonucu olduğunu öne süren Erdoğan, "Bilindiği üzere elektriğe yılbaşında yüzde 8.8 zam yapılmıştı. Yapılan bu zammın ardından geçen hafta yeniden yapılan yüzde 2.89’luk zamla meskenlerde elektriğin bir kilovatı 37.12 kuruşa çıkarılmıştı. Enerjide yaşanan bu zam furyasının temel nedeni enerjide yaşanan dışa bağımlılıktır. Dışa bağımlı enerji politikaları sonucunda Türkiye enerji üretiminin yüzde 60’ını ithal enerji kaynaklarından gerçekleştirmektedir. Bu üretimde doğalgazın payı yüzde 40, ithal kömür ve fuel oil’in payı da yine yüzde 40'tır" diye konuştu.

OLUMSUZ ETKİLİYOR

Enerjide yapılan zamların dar gelirli vatandaşları ve sanayi üretimi yapan iş çevrelerini olumsuz etkilediğini ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti: "Gerek halka ve diğer tüketicilere ucuz enerji sağlayabilmek, gerekse de ulusal enerji güvenliğimiz için enerji üretimimizi yerli kaynaklarımızdan sağlamamız kaçınılmaz hale gelmiştir. Bu anlamda yerli kaynaklarımız olan hidrolik, linyit, rüzgar ve güneşle enerji üretimimizi arttırarak, enerjideki ithal kaynak payını en kısa sürede minimuma düşürmemiz gerekmektedir. Enerji üretiminde yerli kaynaklarımızın payını yükseltmemiz halinde, bunun olumlu sonuçlarını hem genel ekonomide hem de tüketiciler açısından kısa sürede göreceğimiz açıktır."

Barış BUDANOĞLU 

 

SIRADAKİ HABER
}