Haberlerİstanbul HaberleriEyüpsultanlılar ESAY ile afetlere karşı önlem almayı öğreniyor

Eyüpsultanlılar ESAY ile afetlere karşı önlem almayı öğreniyor - İstanbul Haberleri

Eyüp Sultan Afet Yönetimi Birimi (ESAY), olası bir afet durumuna karşı vatandaşları alınabilecek tedbirler konusunda bilgilendiriyor.

Eyüpsultanlılar ESAY ile afetlere karşı önlem almayı öğreniyor

Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydıntarafından Strateji Geliştirme Müdürlüğü'ne bağlı olarak kurulan Eyüp Sultan Afet Yönetimi Birimi (ESAY);meydana gelebilecek afetler sebebiyle yaşanabilecek olası zararları en aza indirmek için sistemli ve organize bir şekilde çalışıyor.
Birim çalışmalarında doğal afetler, teknolojik afetler, insan kökenli afetler ve acil durumlar konusunda bilinç ve direnç oluşturulması eylemlerin temelini oluşturuyor.

ESAY'ın görevleri nedir?
Öncelikli görevi ise afet ve acil durumların öncesi, anı ve sonrasını etkili bir şekilde planlamak, belediyenin ilgili birimlerince ekiplerinin kurulmasını, eğitimlerinin ve tatbikatlarının yaptırılmasını ve kaynaklarının (personel, araç,gereç ve malzeme) göreve hazır halde tutulmasını sağlamak olan ESAY, aynı zamanda Eyüpsultan Belediyesi AKOM, Eyüpsultan Belediye Başkanı, Kaymakamlık ve İl Kriz Merkezinden gelecek direktifler doğrultusunda Eyüpsultan Belediyesinin üzerine düşen görevlerini koordine etmek ile de sorumludur.
Geçmişte yaşanan acı tecrübelerin bir daha yaşanmaması için AFAD ile koordineli şekilde çalışmalarını sürdüren ESAY,Tehlike ve Risk Analizi, Risk ve Zarar Azaltma Önerileri, Afet ve Acil Durum Yönetim Planı, Birim İçi Eğitim, Tatbikatlar ve Arazi Eğitimçalışmalarını yürütür.
Bu kapsamda ise kampçılık, arama kurtarmada kullanılan malzemeler, yürüyüş ve intikal, haberleşme, telsiz kullanımı, haber kağıdı ve ceride, afet durumlarında yiyecek ve içecek ihtiyaçları, enerji kesintileri, kayıp vakaları, mahsur kalan vatandaşlara yardım, acil durumlarda teknik malzeme kullanımı, sığınakların yeniden kontrol edilip kullanıma hazır hale getirilmesi, uyarı sirenleri, yeşil alanlar, barınma yerleri, atölyeler, parklar ve ağır makinelerin hazır kıta olması eğitimleri veriliyor.

Eyüpsultanlılar ESAY ile afetlere karşı önlem almayı öğreniyor

SIRADAKİ HABER
}