HaberlerAnkara HaberleriBakan Kurtulmuş, gençlerle bir araya geldi

Bakan Kurtulmuş, gençlerle bir araya geldi - Ankara Haberleri

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş yurt içinde ve yurt dışında birçok liderle görüşmeler gerçekleştiren kulüp üyelerini ağırladı.

Bakan Kurtulmuş, gençlerle bir araya geldi

Yurt içinde ve yurt dışında birçok liderle görüşmeler gerçekleştiren kulüp üyelerini ağırlayan Bakan Numan Kurtulmuş, günümüz gençlerinin daha bilinçli olduğunu, dünyayı daha fazla tanır hale geldiğini söyledi. Günümüzde dünyanın en zor süreçlerinden birinin yaşandığını belirten Kurtulmuş, 'Dünya tabiri caizse dağılıyor ve yeniden yapılanıyor. 90'lı yıllarda yeni bir dünyanın kurulmakta olduğunu ve bu dünyanın daha barışçıl, daha demokratik, insani değerlerin öne çıkacağı dönem olacağı konuşuluyordu. Ne yazık ki aradan geçen süreden sonra bugün dünyanın genel anlamda baktığınız zaman daha iyiye gitmediğini görüyoruz' şeklinde konuştu.
Türkiye'nin içinde bulunduğu coğrafyanın dünyadaki tüm türbülanslardan fazlasıyla etkilendiğini belirten Kurtulmuş, 'Türkiye her manada bu coğrafyanın kilit taşıdır ve bu özelliği giderek artıyor. Bu bizim için çok büyük bir imkan olarak karşımıza çıktığı gibi çok önemli derin tehditleri de bünyesinde barındırıyor. Türkiye'nin ve bu bölgenin güçlü bir ülkesi olmasını istemeyenler, yeni kurulmakta olan dünya düzeninin denkleminde söz sahibi, pay sahibi olmasını istemeyenler ciddi bir şekilde Türkiye'ye zarar vermeye çalışıyorlar' ifadelerini kullandı.
Sadece Orta Doğu coğrafyasında değil bütün dünyada bir alt üst oluş yaşandığını, yeniden yapılanma olduğunu vurgulayan Kurtulmuş, konuşmasını şöyle sürdürdü:
'Dünyada önce vekalet savaşları başladı. Suriye'de yedi yıldır devam eden savaş bunun en güzel örneğidir. Daha sonra ticaret savaşları başladı. 90'lardan sonraki yeni dünyanın temel iddiası dünyanın bir küresel pazar haline geldiğiydi. 28 sene sonra görüyoruz ki bu iş böyle değilmiş. Şimdi tam manasıyla ticaret savaşlarının hüküm sürdüğü bir döneme geçiyoruz. Belki bundan sonraki süreçte üçüncü bir savaş durumunu, bölgesel savaşlarla karşılaşacağız.'
Bütün dünyada bu değişimler olurken Türkiye'nin, bölgenin kilit taşı olarak kendi eksenini tahkim etmek mecburiyetinde olduğunun altını çizen Kurtulmuş, 'Zaman zaman Türkiye'nin bir eksen kayması yaşadığından söz edilir. Türkiye'nin bir tane ekseni vardır o da kendi eksenidir. Türkiye'nin Avrupa Birliği adaylığı devam ediyor. Türkiye, NATO ve İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi, Türk dünyasının bir parçası, Çin ve Rusya ile iyi ilişkileri var. Elinde bu kadar çok dış politika kartı olan başka bir ülke yok' açıklamalarında bulundu.
Kurtulmuş, yakın tarihin milli kültürel bağımsızlık elde edilmeden ekonomik bağımsızlığın da teknolojik bağımsızlığın da elde edilemeyeceğini açık bir şekilde gösterdiğini söyleyerek, daha sonra gençlerin sorularını yanıtladı ve geleceğe dair tavsiyelerde bulundu.

Bakan Kurtulmuş, gençlerle bir araya geldi

SIRADAKİ HABER
}