HaberlerSamsun HaberleriNükleer maceraya 'hayır'

Nükleer maceraya 'hayır' - Samsun Haberleri

Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı İshak Memişoğlu, 'Ülkemizin nükleer bir maceraya sürüklenmesine 'hayır' diyoruz. Nükleere hayır, yaşasın hayat' dedi.

Nükleer maceraya 'hayır'

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Samsun İl Koordinasyon Kurulu öncülüğünde bir araya gelen 20’ye yakın meslek odası, sendika, demokratik sivil toplum kuruluşu tarafından kurulan Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP), Mimarlar Odası Samsun Şubesi’nde ‘nükleere hayır’ dedi. SAMÇEP adına açıklama yapan Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı İshak Memişoğlu, nükleerin birçok felakete neden olduğunu hatırlatarak, nükleer macerasına ‘hayır’ dediklerini ifade etti.

ETKİLERİ SÜRÜYOR

Başkan Memişoğlu, nükleer santrallerin elektrik üretim teknikleri arasında insan yaşamını ve doğayı en çok etkileme olasılığı bulunan, hem işletme hem de söküm maliyetleri bakımından da en pahalı enerji üretimi yöntemi olduğunu söyledi. Memişoğlu, “Diğer enerji kaynaklarının sınırlı olması nedeniyle nükleere yönelen ülkeler bile Fukuşima sonrası, nükleer programlarını durdurmuş veya askıya almıştır. Ülkemizde ise Akkuyu‘da, Çernobil kazasının yaşandığı Rusya‘yla ve Sinop‘ta, Fukuşima felaketine imza atan Japonya‘yla nükleer santral kurulacak. Akkuyu’da, Rusya Devlet Başkanı Putin’in de katıldığı törenle temel atılması, hükümetin tüm uyarılara kulağını tıkadığının açık göstergesi. Oysa ülkemizin; nükleer santrallere ve gereksiz yatırımlara enerji harcamaması, halkın ihtiyaçlarına enerji sağlaması gerekiyor. Kazaların yarattığı büyük tahribat, nükleer santrallerden vazgeçilmesi için ciddi bir uyarı niteliğinde. Çernobil’de ve Fukuşima’da yaşanan felaketlerin olumsuz etkileri halen sürerken, ülkemizin nükleer bir maceraya sürüklenmesine ‘hayır’ diyoruz. Nükleere hayır, yaşasın hayat” ifadelerini kullandı.

Zeynep Irmak ÖCAL

SIRADAKİ HABER
}