HaberlerFındıkta don tehlikesi sürüyor

Fındıkta don tehlikesi sürüyor

Ordu'ya yağan karın üreticileri tedirgin ettiğini ifade eden Altınordu Ziraat Odası Başkanı Selami Akarsu, 'Zirai don riski devam ediyor ve bu risk 23 Nisan'a kadar sürer' dedi

Fındıkta don tehlikesi sürüyor

Nisan ayında Ordu’ya yağan kar ‘fındıkta zirai don’ tehlikesini akıllara getirdi. Zirai don tehlikesiyle ilgili açıklama yapan Altınordu Ziraat Odası Başkanı Selami Akarsu, hava sıcaklığının şu an 7 ile 9 derece arasında seyrettiğini ancak riskin 23 Nisan’a kadar devam ettiğini dile getirerek, üreticilere önerilerde bulundu.

BU DALGALANMA FINDIK İÇİN RİSKLİ

Ordu’ya yağan karın ve soğuk havanın, şu an için fındığı etkileyecek düzeyde olmadığını ifade eden Başkan Akarsu, bundan sonraki sürecin çok daha önemli olduğunu aktardı. Akarsu, “Hava ayaz olursa, sıcaklık eksi derecelere düşerse zirai don yaşanır. Bölgemizde bir sıcak, bir soğuk hava dalgalanması yaşanıyor, bu dalgalanma da fındık için riskli, fındık için artık sıcaklığın yavaş yavaş artması gerekiyor. Ama son yıllarda iklim değişiklikleri yaşıyoruz, karın ne zaman yağacağını, soğuğun ne zaman olacağını kestiremiyoruz. Eskiden ilkbahar, yaz, sonbahar, kış mevsimlerini bariz olarak yaşıyorduk, küresel ısınmadan dolayı iklim çok değişti” şeklinde konuştu.

DUMANLAMA ÖNERİSİ

Sigorta işlemlerinin artık bittiğini ifade eden Akarsu, sigortasını yaptıran üreticilere bazı önerilerde bulundu. Akarsu, “İnşallah olmaz ama hava soğursa ve zirai don yaşanırsa, üreticilerin mutlaka raporlarını tutturması, takibini yaptırması gerekiyor. Ayrıca artık fındığın bakım zamanı da geldi, iyi bir üretim için bakımların mutlaka yaptırılması lazım. Risk devam ediyor ve bu risk 23 Nisan’a kadar sürer. Üreticiler, geleneksel usul yöntemleri kullanabilirler. Saman, fındığın zuruf dediğimiz kuru kısmı bahçelerin belli noktalarına konulabilir ve risk anında ateşlemeyle dumanlama yapılabilir. Bu şekilde zira don için önlemler alınabilir” ifadelerini kullandı.

Zeynep Irmak ÖCAL

SIRADAKİ HABER
}