HaberlerErzurum HaberleriBaşkan Fırat: 'POS cihazı ücretleri gözden geçirilmeli'

Başkan Fırat: 'POS cihazı ücretleri gözden geçirilmeli' - Erzurum Haberleri

Bankaların esnaf üzerinden çifte kazanç sağlamaması gerektiğini vurgulayan TESK Yönetim Kurulu Üyesi ve ESOB Başkanı Rasim Fırat, 'Bankalar post cihazlarından aldıkları ücretleri yeniden gözden geçirmelidirler' dedi.

Başkan Fırat: 'POS cihazı ücretleri gözden geçirilmeli'

Erzurum Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (ESOB) Başkanı Rasim Fırat, esnaf ve sanatkârların kullanmış olduğu POS cihazlar için çeşitli isimler altında aylık ücret alınmasının esnafın maliyetini artırdığını söyledi.
Esnafın bu cihazlar için bankalara her ay 30 ile 50 TL arasında bir ücret ödediğini dile getiren Başkan Fırat, kullanılan cihaz sayısının artmasıyla bu hizmet bedelinin de her cihaz için ayrı ayrı ödendiğini dile getirdi.
Bu cihazların kayıt dışılığı azalttığının altını çizen Başkan Fırat, 'Hal böyleyken bankalara müşteri kazandırmakta ve esnafımız aracılığı ile büyük kazançlar elde etmektedirler. Hem esnaf üzerinden para kazanıp hem de esnaftan pos cihazları için kullanım ücreti almak çifte kazanç sağlamak adil değildir' diye konuştu.
Esnaf ve sanatkârların büyük market ve işletmelerle rekabet edebilmek için POS cihazı kullanmak zorunda olduğunu anlatan Başkan Fırat, şunları söyledi:
'Türkiye'de kredi kartı kullanımı bir hayli yaygın. Nakit sıkıntısının yaşandığı dönemlerde kart kullanımı daha da artıyor. Özellikle yeni nesil yazarkasa/POS cihazlarında her banka kendi yazılımını yüklüyor ve bunun için aylık en az 30 TL ücret alıyor ve bu rakam 150 TL'ye kadar çıkıyor. Ne kadar çok yazarkasa/POS cihazı kullanılır ve ne kadar çok banka ile çalışılırsa aylık maliyetler de o kadar artıyor. Hatta toplamda aylık bin lira ödeyen esnaf dahi var. Bankalar esnafın maliyetini artıran bu ücretlerden uzak durmalı.'

SIRADAKİ HABER
}