HaberlerErdoğan: Önümüzdeki döneme ışık tutacak istişareler gerçekleştirdik

Erdoğan: Önümüzdeki döneme ışık tutacak istişareler gerçekleştirdik

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Türkiye-Rusya-İran Üçlü Zirvesi'nin ardından yaptığı açıklamada, 'Önümüzdeki döneme ışık tutacağına inandığımız istişareler gerçekleştirdik ve atılacak adımları belirledik.' dedi.

Erdoğan: Önümüzdeki döneme ışık tutacak istişareler gerçekleştirdik

"Türkiye-Rusya-İran Üçlü Zirvesi'nin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ErdoğanRusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ortak basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı açıklamada, üçlü zirveye ilişkin "Bugün önümüzdeki döneme ışık tutacağına inandığımız istişareler gerçekleştirdik ve atılacak adımları belirledik." diyerek, "Suriye'nin toprak bütünlüğünün sağlanabilmesi, tüm terör örgütlerine aynı mesafede olunmasına bağlıdır." ifadelerini kullandı.

Erdoğan, "Gerginliği azaltma bölgeleri konusunda Türkiye olarak sorumluluklarımızın gereğini hassasiyetle yerine getiriyoruz." şeklinde konuştu.

"PYD/YPG'nin kontrolündeki bölgeleri güvenli hale getirene kadar durmayacağız"

"Münbiç başta olmak üzere PYD/YPG'nin kontrolündeki tüm bölgeleri güvenli hale getirene kadar durmayacağımızı tekrarlamakta fayda görüyorum." diyen Erdoğan, "Tel Rıfat bölgesini, Suriyeli kardeşlerimiz için yaşanabilir hale getirmek için Rus ve İranlı dostlarımızla çalışma yürütmeye hazırız." ifadelerini kullandı.

Erdoğan, "Suriye'de kaos çıkartılmak istenen yerlere önce DEAŞ'ın yerleşmesinin önü açılmakta, sonra onunla mücadele bahanesiyle YPG/PYD sokulmakta ve böylece terör döngüsü tamamlanmaktadır." dedi.

"Ne Suriye'nin, ne de bölgemizin geleceğinin üç beş terör örgütünün tasallutu altında kararmasına izin vermeyeceğiz." diyen Erdoğan, "Yaşanan krizin ve çatışmaların kaybedeni Suriye halkıdır. Kazananın kimler olduğunu ise hepimiz gayet iyi biliyoruz." şeklinde konuştu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Uluslararası toplumu, Suriye'deki sorunun siyasi çözüme kavuşturulması gayretlerine destek olmaya çağırıyoruz." diyen Erdoğan, DEAŞ ile PYD/YPG'nin aynı amaca hizmet ettiğini kabul etmeyen hiçbir anlayışın Suriye'de kalıcı barışa hizmet etmesinin mümkün olmadığını söyledi.

Erdoğan, "Üçlü zirvede bütün arzumuz, gayretimiz bir an önce barışın egemen olduğu bir Suriye'yi yeniden inşa ve ihya edebilmek." ifadelerini kullandı.

AB'nin 3 milyar avro sözü olduğunu belirten Erdoğan, "Ama bunların tamamı ilgili kurumlara ulaşmış değil. Gelmese de yatırımlarımıza devam edeceğiz." şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üçlü Zirve ile ilgili olarak, "Birinciyi Soçi'de yaptık, ikinciyi burada, şimdi üçüncüyü de Tahran'da yapacağız." dedi.

"Biz bu toprak ameliyatlarına sıcak bakmıyoruz." diyen Erdoğan, bu bölgenin, bunların geçmişte çok bedelini ödediğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Suriye'de netice alma mecburiyetimiz var, oyalanmaya tahammülümüz yok. Burada insanlar ölüyor." ifadelerini kullandı.

"Terörizmin Suriye'den ülkemize tacizde bulunmasına fırsat vermeyiz" 

Erdoğan, "Terörizmin Suriye'den ülkemize tacizde bulunmasına fırsat vermeyi asla kabul etmemiz mümkün değil." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Astana'yı hiçbir zaman Cenevre'ye alternatif olarak ileri sürmediklerini, tamamlayıcısıdır dediklerini söyledi.

Güvenli bölgede konut inşası teklifi

Erdoğan, "Şöyle bir teklifim var; 'Güvenli bölgede, gerek bizim gerekse kuzey Suriye tarafında konut inşası temin edelim' diyorum." ifadelerini kullandı.

İran Cumhurbaşkanı Ruhani

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de konuşmasında, "Suriye'nin birliğinin herkes tarafından tanınmasını istiyoruz." dedi.

Rusya Devlet Başkanı Putin

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise Türkiye, Rusya ve İran'ın ortak kararının Suriye'nin egemenliği ve toprak bütünlüğünün sağlanmasından yana olduğunu kaydetti.

Putin, "Sayın Erdoğan (Suriye'de) acil insani yardım yapılması teklifinde bulundu. Bence bu teklif çok isabetli." dedi. putin  ruhanitürkiye rusya  


SIRADAKİ HABER
}