HaberlerSamsunspor HaberleriSüper Lig'de Şampiyon olabilirdik

Süper Lig'de Şampiyon olabilirdik - Samsunspor Haberleri

Samsunspor'da 4 sezon boyunca teknik adamlık yapan efsane Romen Gigi Multescu, Türkiye anılarını anlattı. Multescu, 'Samsunspor'a ilk geldiğim 1993-1994 sezonunda Süper Lig'de şampiyon olabilirdik. Müthiş bir kadromuz vardı. Ama olmadı' dedi.

Süper Lig'de Şampiyon olabilirdik

SAMSUN'UN YERİ AYRI

Samsunspor'da 1993-1997 yılları arasında tam 4 sezon boyunca teknik direktörlük yapan efsane isimlerden Romen Gigi Multescu, Yetkin Etkin'in sunduğu Lig Radyo'daki Ajans Futbol programına konuk oldu. Ülkesinden ilk kez Samsunspor vasıtasıyla çıktığını söyleyen Multescu, Samsunspor'un kendisinde yerinin ayrı olduğunu ifade etti. O dönemi değerlendiren 66 yaşındaki teknik adam, "Samsunspor Başkanı İsmail Uyanık, yöneticiler Tarık Kaptan (Tarık Darende), rahmetli Ali Baba (Ali Alanyurt) Romanya'ya gelmişler, hoca arıyorlar. Burada irtibata geçtikleri Tamer de beni önermiş. Oturduk konuştuk. Dediler ki para olarak ne istiyorsun. O dönemler Romanya'dan çıkmak çok zordu. Ben de heyecanlıydım. Para olarak da bilmiyorum tabiki kimler ne kadara çalışıyor. Ben bir rakam söyledim. Benim söylediğim parayı aylık istediğimi sandılar, halbuki ben yıllık demiştim. 'Bu çok yüksek daha yeni hoca, tecrübesiz' falan dediler. Ben parayı yıllık istediğimi söyleyince, hemen 'tamam, sözleşmeyi imzalayalım' dediler. Sonra araştırmışlar ben sakin biriyim, Türkiye'de hocalar hep agresif. Ben de Türkiye'ye geldim herkese bağırıp çağırıyordum" dedi.

ÇINAR KARDEŞİM GİBİYDİ

Multescu, "Samsunspor'da Mehmet Ali Çınar benim yardımcımdı. Bana çok yardım etti. Öz kardeşim gibiydi. Pırlanta gibi bir insan. Bana Türkiye'de başarılı olmak istiyorsan "Fizik kondisyon önemli, defans çok iyi olmalı, oyun disiplini şart. Hücum zaten senin işin" dedi. Ben de onun tavsiyelerinden sonra sert bir oyun oynattım. Gerede'ye kampa gittik. Çocuğum da yanımda, 10 yaşındaydı. Futbolcular onunla haber yolluyorlardı bana, 'babana söyle bizi çok çalıştırmasın' diye. Herkes yoğun tempodan şikayetçiydi. Ama ilk devreyi üçüncü, ligi de 5. bitirdik. Onlar da anladılar ki çalışmadan olmuyor. 1993-1994 sezonu Timofte, Hanganu, Luca ve Marius'u getirmiştik Romanya'dan. Elimizde de Ertuğrul Sağlam, Serkan Aykut, Cenk İşler, Celil Sağır, Vural gibi çok yetenekli oyuncular vardı. Çok konuşulur bizden sonra yıldız olan Hypia ve Hasselbaink'i almamamız. O zamanlar çok gençlerdi ve yabancı sınırı olduğu için alamamıştık. Bence o takım şampiyon olabilirdi. Trabzonspor maçında hakem Ergül Yücedağ 3-4 penaltımızı vermedi, golümüzü saymadı. Taraftarlar sahaya girdi ve büyük cezalar aldık. O maçı kazansak, Samsunspor şampiyon olabilirdi" diye konuştu.

SAMSUN'U ÖZLEDİM...

Multescu, kendisinde Samsunspor'un yerinin ayrı olduğunu belirterek, "4 yıl orda çalıştı. Romanya'dan ilk kez Samsunspor'la dışarı çıktım. Orası benim için ayrı. Hala takip ediyorum. Samsunspor'un şu anki durumuna çok üzülüyorum. Şimdi alt ligdeler. Çalıştığım takımlardan en fazla Samsunspor'u özledim. Benim bir parçam hep Samsunspor'da olacak. Daha iyi olmalarını istiyorum" dedi. Multescu Türkiye'de Samsunspor'dan sonra Kayseri Erciyesspor, Ankaragücü, Adanaspor, Gaziantepspor ve Kahramanmaraşspor'da çalıştı.

SIRADAKİ HABER
}