HaberlerSamsun HaberleriBağımlılık bir hastalıktır

Bağımlılık bir hastalıktır - Samsun Haberleri

Psikolog Tamer Doğan, 'Bağımlılık bir hastalıktır ve hasta olduğunu kabul etmeyen insan tedavi de olamaz' dedi

Bağımlılık bir hastalıktır

Samsun Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi AMATEM'de görev yapan Psikolog Tümer Doğan, Samsun Kazım Koyuncu Gençlik Kültür Merkezi'nde madde bağımlılığı ile ilgili seminer verdi.

NE OLDUĞUNU BİLMEZ

Bağımlılığın ne olduğunu tanımlamadan kurtulmanın mümkün olmadığını belirten Doğan, "Birçok insan bağımlı olduğunu kabul etmez ve bağımlılığın ne olduğunu bilmez. 'Bağımlı değilim, ara verebiliyorum' diye düşünmek yanlış bir durum. Yıllarca ara verdikten sonra dahi geri başlamak mümkün olduğu için bağımlılık bir hastalıktır ve hasta olduğunu kabul etmeyen insan tedavi de olamaz" dedi.

BİLİNÇLİ OLMALIYIZ

Madde bağımlılığı ile mücadelede bireysel çabanın önemli olduğuna dikkat çeken Doğan, bağımlılığa geçişin somut bir çizgisi bulunmadığı için dikkatli olunması gerektiğini ifade ederek, "Türkiye'nin her yerinde ne yazık ki bağımlılık oranı gittikçe artıyor. Ve bu konuda önleyici çalışmalar veya tedavi hizmetleri yetersiz kalabiliyor. Sadece resmi ve yetkili kurumların önlem almasını beklemek yanlış olacaktır. Kendimiz neler yapabiliriz ve nasıl bilinçlenebiliriz bunu anlamamız gerekiyor" şeklinde konuştu.

Tayfur KARA

SIRADAKİ HABER
}