HaberlerAnkara HaberleriAracın çarpması sonucu yaralanan hamile tilki 3 yavru dünyaya getirdi

Aracın çarpması sonucu yaralanan hamile tilki 3 yavru dünyaya getirdi - Ankara Haberleri

Kars'ta bir aracın çarpması sonucu ağır yaralanan hamile tilki 3 yavru dünyaya getirdi.

Aracın çarpması sonucu yaralanan hamile tilki 3 yavru dünyaya getirdi

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü ekipleri, Kars'ta bir aracın çarpması sonucu ağır yaralanan hamile bir tilkiyi ihbar üzerine tedavisi için Kafkas Üniversitesi Yaban Hayvanı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezine getirdi. Hemen tedavi altına alınan ağır yaralı tilkinin yapılan ultrason muayenesi sonrasında belden arka ayaklara kadar kısmi felç yaşadığı tespit edildi. Tedavisi devam eden yaralı tilki 3 yavru dünyaya getirdi.
Ultrason esnasında hayvanın hamile olduğunu tespit eden ekipler, yaralı hayvanı iyileştirmek ve doğumu sağlıklı bir şekilde gerçekleştirmek için büyük bir gayret gösterdi. Uzun yıllardır Kars'ta yaban hayatı gözlemlerinde bulunan ekipler, ortalama sıcaklık 12 dereceyi bulduğunda hayvanlarda doğum gerçekleştiği bilgisi üzerine beklenmeye başladı. Tedavisi devam eden tilki, 4 Nisan Çarşamba günü tabii yollarla doğumu gerçekleştirdi ve 3 yavru dünyaya getirdi. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, felçli tilkinin sağlıklı bir şekilde doğum yapması için Kafkas Üniversitesi Yaban Hayvanı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Doç. Dr. Metin Öğün ve ekibinin büyük gayret gösterdiğini belirterek, 'Arkadaşlarımız anneyi iyileştirmek, yavruların anneyi emmesini sağlayarak hayata tutundurmak için geceden itibaren nöbet tuttu. Fakat yavrulardan biri oksijensiz kaldığı için her türlü çabaya rağmen kurtarılamadı' dedi.
Hayatta kalmaları sağlanan diğer iki yavru tilkinin sağlık durumlarının şu an için gayet iyi olduğunu söyleyen Eroğlu, 'Anne tilkinin genel kondisyon şartlarının çok iyi olmaması sebebi ile anne tarafından kısmen karşılanabilen yavruların besin ihtiyacı ekibimizin hazırladığı özel mama karışımları ile sağlanıyor. Gerek DKMP ekiplerimiz gerekse rehabilitasyon merkezi ekipleri bu yavruların ve annenin sağlıklı bir şekilde hayatını sürdürebilmeleri için elinden gelen gayreti gösteriyor' değerlendirmesinde bulundu.

Aracın çarpması sonucu yaralanan hamile tilki 3 yavru dünyaya getirdi

SIRADAKİ HABER
}