HaberlerFaiz belasına karşı tedbir paketi yolda

Faiz belasına karşı tedbir paketi yolda

Erdoğan, yüksek faiz oranlarının enflasyonu tetiklediğini tekrarlayarak, önümüzdeki süreçte enf-lasyonla mücadele ve faiz oranlarının düşürülmesi konusunda yeni adımlar atacaklarını söyledi

Faiz belasına karşı tedbir paketi yolda
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti’nin önceki akşam yapılan MKYK toplantısında, faiz oranlarına yönelik açıklamalarını sürdürdü. Edinilen bilgilere göre Erdoğan, geçen hafta başında yapılan MYK toplantısında, yüksek faiz oranları ile ilgili yaptığı sert eleştirilerin basın aracılığı ile kamuoyuna yansımasını şu sözlerle değerlendirdi: Ben gizli-saklı söylemiyorum bunları. MYK’da da ifade ettim. Kamuoyuna da yansıtıyorum. Her fırsatta bu konuya dikkat çekiyorum. Enflasyonun nedeni, yüksek faizdir. Enflasyonla mücadele için de faizler düşmeli. Bu konuda bir çalışma yapılıyor. Hatırlayın, Gezi Parkı eylemleri sırasında faizler 5 puan yükselmişti. Bugün yüzde 20’ler civarında. Yüzde 20 faiz oranının olduğu bir yerde kim yatırım yapmak ister? Bu faiz belasından mutlaka kurtulmamız lazım. Bu konuda, söyleye söyleye dilimde tüy bitti. Ama anlatmaya devam edeceğim. Faizleri düşüreceğiz!..
 
BANKALARA GÖNDERME

Bu arada toplantıda söz alan bazı MKYK üyeleri "Bankalar enflasyon oranın üzerinde kâr ediyorlar. Bu kadar kâr edeceklerine, kredi imkanlarını genişletsinler. Faizlerin düşürülmesi konusunda çalışma yapılırken, bu unsur da göz önünde bulundurulabilir. Bankaların kâr verilerinden yararlanılabilir” görüşünü dile getirdi. Erdoğan’ın da bu görüşlere “Doğru söylüyorsunuz” diyerek hak verdiği belirtildi.

EZBERLERİ BOZACAK!

Öte yandan faizi düşürecek paketle ilgili olarak Ekonomi Koordinasyon Kurulu üst üste toplantılar düzenliyor. EKK’dan çıkacak formülün, ezber bozan bir model olacağı, faizle ilgili atılacak adımın yasal düzenleme ile değil, idari düzenlemelerle hayata geçirileceği belirtiliyor. Yeni açıklanacak modelle, Hazine’nin daha az borçlanmasını sağlayacak bir adım atılacağı da ifade ediliyor. Bu şekilde faizlerin yükselmesinin önüne geçileceği söyleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, 15 gün içinde paketi açıklaması bekleniyor.

SIRADAKİ HABER
}