HaberlerAntalya HaberleriMuratpaşa'da bahçe ve dal atıkları gübreye dönüşüyor

Muratpaşa'da bahçe ve dal atıkları gübreye dönüşüyor - Antalya Haberleri

Muratpaşa Belediyesi, parklardan, site ve apartmanların bahçelerinden çıkan bahçe-dal atıkları ve biçilen çimler kompost gübreye dönüştürüyor. 3 yıldır devam eden çalışma kapsamında 60 ton kompost gübre bitki üretiminde yeniden değerlendirildi. 50 tonun da oluşum süreci devam ediyor.

Muratpaşa'da bahçe ve dal atıkları gübreye dönüşüyor

Muratpaşa Belediyesi, kentsel çöpün önemli bir bölümünü oluşturan park ve bahçe atıklarını kompost gübre olarak değerlendiriyor. Böylece organik atıklar doğal süreçler sayesinde faydalı ve değerli bir kaynağa dönüştürüyor.
Park ve bahçelerden bir yılda çıkan 4 bin tona yakın budama ve ortalama bin 500 ton çim atıklar, site ve apartmanların bahçelerinden çıkan atıklarla birlikte Belediyenin Ermenek Mahallesi'nde bulunan tesisinde kompost gübreye dönüşüm sürecine ekleniyor. Parçalanan ve öğütülen atıklar burada katkı maddesi ve hayvan gübresiyle karıştırılarak sulanıyor ve büyük yığınlar haline getiriliyor. Atıkların komposta dönüşümü yaklaşık 8 - 12 ay devam ederken süreçte oluşturulan yığının sıcaklık ve nem takibi yapılarak fermantasyonu ve olgunlaşması sağlanıyor.
Muratpaşa Belediyesi'nin 3 yıldır devam eden çalışması kapsamında 60 ton kompost gübre, belediyenin bitki üretim tesisleri ile yeşil alan ve parklarında kullanıldı. 50 tonun oluşum süreci devam ediyor.

Muratpaşa’da bahçe ve dal atıkları gübreye dönüşüyor





SIRADAKİ HABER
}