HaberlerEskişehir HaberleriYazar Gülşah Demirci'nin 3'üncü kitabı 'İçrek' okurları ile buluştu

Yazar Gülşah Demirci'nin 3'üncü kitabı 'İçrek' okurları ile buluştu - Eskişehir Haberleri

Anadolu Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu'nda Öğretim Görevlisi yazar Gülşah Demirci'nin 3'üncü ve son kitabı olan 'İçrek' yayınlandı.

Yazar Gülşah Demirci'nin 3'üncü kitabı 'İçrek' okurları ile buluştu

Son kitabının yanı sıra edebiyat macerasının nasıl başladığını da anlatan Demirci, mesleğinin dışında edebiyatla uğraşmayı bir nefes alma alanı olarak gördüğünü söyledi. Çocukluk yıllarında kitapları oyuncak yerine koyduğunu belirten Demirci, 'Yazmaya ciddi olarak lisede başladım. Edebiyat dersleriyle beraber edebiyata olan ilgim arttı. Aldığım üniversite eğitimi ile de bu pekişmiş oldu. İngiliz Dili Edebiyatı bölümünde okurken arkadaşlarımızla dergi çıkarıyorduk. Yazılarım bu dergide yayımlandı daha önce. Mezun olup meslek hayatına başladığımda edebiyatla ilgili bir şeyler yapmak içimde ukteydi' sözleriyle edebiyata giriş hikayesini paylaştı.
'Doğru zaman, bu anmış demek ki'
Şiir ve deneme üzerine yazdığı ilk eseri olan 'Karmakarışık'ın ardından çıkardığı 'Deli Başına' romanı edebiyat hayatını sürdüren Demirci, son kitabı 'İçrek' ile sevenlerinin karşısına çıktı. Eskişehir Adalar'daki bir kültür kafede düzenlenen ilk imza günüyle edebiyat severlerle buluşan Demirci, son eseri 'İçrek'i şu sözlerle anlattı;
'Tesadüfler üzerine yazmış olduğum bir roman. Yazılmasından basılmasına ve hatta daha sonrasına kadar tesadüfler içeriyor. 'İçrek' batınî ile eş anlamlı tutulabilir, sadece anlayabilecek olanlara bildirilen gizli, içsel öğreti demek. Bir gün ameliyat olacağımı öğrendim. Öncesinde sinyal veren bir durum değildi. Ameliyat olacağımı öğrendikten sonra hastanede kalacağım vakti nasıl geçireceğim diye bir kaygıya düştüm. Ardından içime bir ilham geldi ve bu kitabı yazmak istedim. Ki ameliyattan 4 gün sonra eve çıkarıldığımda doğrudan özel bir sehpa sipariş ederek yatar durumda kitabı tamamlayabildim.Yazım aşaması kısa sürdü, 2 haftayı bulmadı. Roman bu kadar çabuk bir zamanda ortaya çıkınca biraz kitaptan uzaklaşmak istedim. Yani biraz nadasa bıraktık, demlenmesini bekledik diyebilirim. Basım aşamasında yine bir takım aksilikler bizi buldu. Kitabın içinde de 'her şeyin doğru bir zamanı olduğunu' söylüyorum. Belki de kitap, önce bana kendi öğretisini öğretmeye başladı. Bizler hayatımız için kendi planlarımızı yapıyoruz ancak evrensel planlama daha farklı çalışıyor. O yüzden doğru zaman, bu anmış demek ki.'
'Kendimi şanslı hissediyorum'
Son olarak kitap yazma işinin ticari kaygılarla yapılabilecek bir iş olmadığını söyleyen Gülşah Demirci, 'Bugünkü etkinlikte gördüğüm kalabalıkla mutlu oldum açıkçası. Hatta konuşmam esnasında da gelenlere kendinizi alkışlar mısınız dedim. Çünkü kitaba destek olmak, kitap okumak bunlar insanı mutlu eden şeyler. Çevremde de çok şükür ki okuyan insanlar var. O anlamda kendimi şanslı hissediyorum' dedi.

Yazar Gülşah Demirci’nin 3’üncü kitabı ’İçrek’ okurları ile buluştu

SIRADAKİ HABER
}