Konya haber: Parkinson hastalarına anlamlı program

Konya haber: Konya'da, 11 Nisan Parkinson Günü nedeniyle düzenlenen programda doktor ve hastalar birlikte pasta kesti.

Parkinson hastalarına anlamlı program

Medova Hastanesinde gerçekleşen etkinliğe tedavi gören Parkinson hastaları ve yakınları katıldı. Nöroloji Uzmanı Doktor Aysun Hatice Akça Karpuzoğlu, hastalık hakkında bilgi verdi. Hastalığın başlangıcı ve ilerleyen evrelerinde uygulanan tedavileri anlatan Karpuzoğlu, erken teşhisin önemine değindi. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doktor Seher Kayalı Küçüksaraç da, hastaların evlerinde yapabileceği hareketleri uygulamalı olarak anlattı. Programın sonunda Parkinson hastaları doktorları ile birlikte pasta kesti. Hastalığın simgesi lale çiçeği de etkinliğe katılanlara hediye edildi.
Nöroloji Uzmanı Doktor Aysun Hatice Akça Karpuzoğlu, Dünya Parkinson Gününde takiplerinde olan hastalara dikkat etmeleri gereken konular hakkında bilgi vermek için programı düzenlediklerini söyledi. Karpuzoğlu, hastaların belirli periyotlarda takip edilmesi gerektiğini dile getirerek, 'Bu hastaların tedavisinde kullandığımız ilaçlar beyindeki dopaminin her geçen yıl daha da azalması nedeni ile bir süre sonra yetersiz kalabilir. O açıdan hastalık önemli. Yakın takip ve yaşam kalitesini arttırmaya yönelik bir takım tedaviler ile egzersizlerden bahsettik ki, bu farkındalık gününde hastalarımızın yaşam kalitesinin daha iyi olmasını, hastalarımızın bağımsız ve güçlü olmasını amaçlıyoruz' dedi.
Omuz ağrısı ve uyku bozukluklarının bile Parkinson hastalığının ilk belirtisi olabileceğini vurgulayan Doktor Karpuzoğlu, 'Bu hastalarda hareketlerde hafif yavaşlama ve titreme varsa Parkinson hastalığı açısından mutlaka muayene olmalıdırlar. Erken evredeki hastaların tedavisi ile hastalık yavaşlatılabilir, erken tanı ve tedavi bu hastalıkta çok önemlidir' diye konuştu.

Parkinson hastalarına anlamlı programEN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da şok intihar! Cezaevinde mahkum kendini astı...

1 Samsun'da şok intihar! Cezaevinde mahkum kendini astı...

Sürpriz yapacak

2 Sürpriz yapacak

FETÖ Samsun'u 3 eyalete ayırmış

3 FETÖ Samsun'u 3 eyalete ayırmış

Samsun'da çakmak kavgasında kan aktı: 2 yaralı

4 Samsun'da çakmak kavgasında kan aktı: 2 yaralı

Samsun'da Cumhurbaşkanı'na hakaret

5 Samsun'da Cumhurbaşkanı'na hakaret

Samsun'da fuhuş çetesini yöneten imam 'yüzsüz' çıktı

6 Samsun'da fuhuş çetesini yöneten imam 'yüzsüz' çıktı

Samsun'da çatıdan düşen kadın ağır yaralandı

7 Samsun'da çatıdan düşen kadın ağır yaralandı

Karayılmaz'dan Passolig açıklaması

8 Karayılmaz'dan Passolig açıklaması

Ağır ceza geliyor

9 Ağır ceza geliyor

Samsun'da tüm ekipleri alarma geçiren ihbar

10 Samsun'da tüm ekipleri alarma geçiren ihbar


SIRADAKİ HABER