HaberlerSamsun HaberleriSamsun'un hakkı 3 üniversite

Samsun'un hakkı 3 üniversite - Samsun Haberleri

OMÜ'de katıldığı toplantıda konuşan AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, 'Gelecekte önemli bir ticaret ve lojistik üstü olacak olan Samsun'a bir üniversite yetmez. Samsun'un hakkı 2, hatta ve hatta 3 üniversitedir' dedi

Samsun'un hakkı 3 üniversite

AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ali Fuad Başgil Hukuk Fakültesi Konferans Salonu'nda OMÜ'lü öğrenciler ve akademisyenlerle buluştu. "Gelecek Yüzyılın Türkiyesi" isimli konferansta konuşan Külünk, Samsun’da kurulacak ikinci üniversitenin Çarşamba merkezli olmasının imkânsız olmadığını söyledi.

TEKNİK ÜNİVERSİTE ŞART

Çarşamba merkezli Ayvacık, Salıpazarı ve Terme gibi ilçeleri kapsayan hatta doğuya doğru hitap edecek bir üniversitenin bu bölgeye kurulmasının yerinde bir karar olacağını ifade eden Külünk, "Gelecekte önemli bir ticaret ve lojistik üstü olacak olan Samsun’a bir üniversite yetmez. Samsun’un hakkı 2 hatta ve hatta 3 üniversitedir. Çarşamba’da kurulmak istenilen Yeşilırmak Üniversitesi için belediye başkanından, muhtarına, hayırseverinden halkına kadar tüm şehrin tek yürek olduğunu görüyorum. Ben de Samsun’a bir teknik üniversitenin elzem olduğunu düşünüyorum. Sayın Cumhurbaşkanımıza konu detaylı bir şekilde ifade edilirse Samsun’da kurulacak ikinci üniversitenin Çarşamba’da açılmasının çok imkansız olmadığını düşünenlerdenim” diye konuştu.

ÖĞRENCİLER ÇOK ŞANSLI

Çarşambalıların ve burada öğrenim gören üniversite öğrencilerinin çok şanslı olduklarını söyleyen Külünk, “Yeşilırmak nehri tüm çömerliği ve tüm ihtişamıyla Çarşamba’ya can veriyor, değer katıyor. Ben Belediye Başkanımız Sayın Hüseyin Dündar’a Lyon, Budapeşte ve Viyana’yı görmesini tavsiye ettim. Çünkü bu gibi şehirler nehir şehridir. Havaalanına 15 dakika mesafede bulunan bu güzel ilçeyi belediye başkanımız adeta hazine değeri kazandırmış. Çarşamba, yüksek öğrenim için diğer Anadolu şehirlerinin bir çocuğundan daha avantajlı konum ve imkânlara sahip bir şehir. Ulaşım imkânları bakımından çok rahatlıkla dışarıdan görevlendirme ile öğretim üyesi getirilebilir" dedi.

Şükrü Berk ASKAR 

SIRADAKİ HABER
}