HaberlerBalıkesir Haberleri(Özel Haber) 'Tık' sesinin susmaması için çalışıyor

(Özel Haber) 'Tık' sesinin susmaması için çalışıyor - Balıkesir Haberleri

Balıkesir'in Edremit ilçesinde yüzlerce yıllık mekanik saatleri tamir ederek onların tekrar zamanı göstermesini sağlayan Türkiye'nin son mekanik saat tamircilerinden Midayet Yıldırım, mesleğiyle zaman ile yarışıyor.

(Özel Haber) 'Tık' sesinin susmaması için çalışıyor

73 yaşındaki Midayet Yıldırım, uzun yıllardır mekanik saatleri büyük bir keyif alarak tamir ettiğini ifade ederek, 'Ben mekanikten yetiştiğim için her türlü saatin tamirini yapıyorum. Mekanik saatlere bizim bu bölgede ilgi alaka çok. Çünkü usta kalmadı. O işlerde de benim tecrübem olduğu için çevre illerden beni bulup getiriyorlar. En çok tamirde mekanik saatleri seviyorum. Bizim gibi iyi bir zanaatkarı Türkiye'de 10 tane veya 15 tane ya olur ya olmaz' dedi.
Mekanik bir saat alırken dikkat edilecek hususlara değinen Midayet Yıldırım, 'Direğinin kırık olup olmadığına dikkat etmek lazım. Zembereğinin kırık olup olmadığın tespit etmesi lazım. Çin malının olmaması lazım. Çin malları hiçbir işe yaramıyor. İsviçre Avrupa. En iyi kalite saatler İsviçre'de imal ediliyor. Çoğunlukla biz onları tercih ediyoruz' dedi.
Yüzlerce yıllık, bozularak zamanın gerisinde kalan mekanik duvar, masa ve kol saatlerini tekrar zamanın gösterir hale getiren Midayet Yılıdırım'a Türkiye'nin birçok yerinden tamir için saatler gönderiliyor. Yıldırım ustaya gelen saatler tamir olduktan sonra tekrar zaman ile yarışmaya kaldıkları yerden devam ediyorlar.

(Özel Haber) ’Tık’ sesinin susmaması için çalışıyor

SIRADAKİ HABER
}