HaberlerGaziantep Haberleri'Usta' oyunu GAÜN'de beğeniyle izlendi

'Usta' oyunu GAÜN'de beğeniyle izlendi - Gaziantep Haberleri

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) ve Ziraat Bankası işbirliğinde hazırlanan Oyuncu Ahmet Yenilmez tarafından sergilenen sultan II. Abdülhamit Han'ın hayatını konu edinen ''Usta'' adlı tiyatro oyunu büyük ilgi gördü.

'Usta' oyunu GAÜN'de beğeniyle izlendi

GAÜN Mavera Kongre ve Sanat Merkezinde gerçekleştirilen tiyatro oyununda, oyunu yazıp yöneten Yenilmez, baba-kız ilişkisi üzerinden ilerleyen oyunda 2. Abdülhamid Han'ı canlandırdı. Sultan 2. Abdülhamid Han'ın şehzadelik günlerinden başlayıp son günlerine kadar olan dönemi anlatan tek perdelik 'Usta' tiyatro oyununu salon beğeniyle izledi.
Yenilmez'den GAÜN Mavera'ya övgü
Abdülhamid Han'ın vefatının 100. yılı olması nedeniyle bu oyunu hazırladıklarını belirten Yenilmez, 'Böyle bir insan geçmiş 100 yıl önce bu dünyadan. Bu ülkeye ilk modern tiyatro salonunu açmış, gördüğü aksaklıkları tiyatroya taşımış ve devlet erkanını çağırıp tiyatro seyrettirmiş. Dünyada ilk kez bir tiyatro oyunu bir sezon içinde 81 vilayet ve 100 noktada oynamak parolasıyla yola çıkaran başta Genel Müdürümüze, genel müdür yardımcılarımıza, yönetim kurulu üyelerine, emeği geçen çaycısından, güvenliğine ama en önemlisi de şu salonu bu şekilde dolduran bu milli markamıza milli görev bilip görevini yerine getiren siz kıymetli sanatseverlere teşekkür ediyorum. Çok mutluyum, benim ülkemde böyle bir salon varmış. Modern Türkiye'ye, çağdaş ülkeye yakışan işte budur' diye konuştu
Gaziantep Üniversitesi Mavera Kongre ve Sanat Merkezinin ülkemizin sanatın icrası noktasında önemli bir işlevi yerine getirmesi bakımından çok önemli olduğunu belirtti. Oyunun sonunda Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür tarafından Oyuncu Ahmet Yenilmez'e çiçek verildi. Yenilmez de salondan bulunan şehit yakınlarına çiçekleri vererek, 'Allah'ım o şehitlerimizin kanının yerde kalmadığını Çanakkale'nin 100. yıl dönümünde bize gösterdi. Şehitlerimizi ziyarete gittiğinizde bu çiçeği dualarınızla, ecdadımızın, Gaziantep'in hediyesi olarak mezarına bırakmanızı istirham ediyorum' diye konuştu.
Tiyatro oyununa Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Latif Karadağ, Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Yalçın, GAÜN akademik idari personelle çok sayıda öğrenci katıldı.

“Usta” oyunu GAÜN’de beğeniyle izlendi

SIRADAKİ HABER
}