Ankara haber: 'Kastamonu' Sempozyumu başladı

Ankara haber: Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesindeki Türk Tarih Kurumunun desteğiyle Kültür Konseyi tarafından 'Anadolu'nun Fethinden Milli Mücadele'ye Sosyo-Kültürel Yapısıyla Kastamonu Sempozyumu' düzenlendi.

'Kastamonu' Sempozyumu başladı

Rıfat Ilgaz Kültür Merkezi'nde Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz, Belediye Başkan Vekili Eşref Can, Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan ve Kültür Konseyi Başkanı Dr. Metin Eriş tarafından gerçekleştirilen sempozyumun açılış konuşmalarında, 2018 yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilen Kastamonu'nun Anadolu'nun temel kültürel değerlerini yansıtan bir medeniyet merkezi oluşuna vurgu yapıldı. Kastamonu'nun sahip olduğu bilim ve kültür hazinesiyle kültür başkenti olmaya layık bir şehir olduğunu söyleyen Türk Tarih Kurumu Başkanı Turan, milli mücadelede oynadığı rolden dolayı burasının aynı zamanda 'Türkiye'nin vatan olduğu yerin mıhlarından birisi' olduğunu dile getirdi. Anadolu'nun Türkleşmesi sürecine de değinen Prof. Dr. Turan, Horasan'dan, İran'dan, Azerbaycan'dan gelerek adeta randevulaşmış gibi Anadolu'ya yerleşen Oğuz aşiretlerinin Türkiye'nin her bir noktasını işleyerek ve yer yer başka kültürlerle sentezler oluşturarak kendi eserlerini ortaya çıkardığını dile getirdi. Türk kültürünün dünya medeniyetler tarihi açısından öneminde de değinen Prof. Dr. Turan, 'Türkler, bilinen tarihte 2 bin 300 yıl boyunca milletler liginde hep başa oynayan bir millettir. Bugün de Afrin, Suriye, Ortadoğu ve güneyde olan her büyük hadise Türk milletini yakından ilgilendiriyor. Sadece 1 milyar 700 milyonluk İslam dünyasını kastetmiyorum, belki o kadar daha mazlum milletin öncüsü, davacısı ve ümididir bizim milletimiz' dedi.
Türklerin İslamiyet'e geçmesinin önemli sonuçları olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Turan, 'Türk tarihinin en büyük olgusu İslamiyet'e giriştir. Türk milletinin Müslüman oluşu tarihi yakından ilgilendiren büyük bir olgudur. Bugün yeryüzünde ne kadar Müslüman varsa bunun dörtte üçü Türkler vesilesiyle Müslüman olmuştur' şeklinde konuştu.
Eski çağlardan başlayarak şehrin tarihinin ele alınacağı sempozyumda ayrıca Kastamonu'nun milli mücadelede oynadığı rol, bir medeniyet merkezi olarak taşıdığı değer ve sosyo-kültürel kimliğine dair bildiriler sunulacak.EN ÇOK OKUNANLAR

Başkan Yusuf Ziya Yılmaz istifa ediyor

1 Başkan Yusuf Ziya Yılmaz istifa ediyor

Yusuf Ziya Yılmaz, resmen istifa etti

2 Yusuf Ziya Yılmaz, resmen istifa etti

Yeni başkan kim olacak? İşte kulislerde konuşulan isim...

3 Yeni başkan kim olacak? İşte kulislerde konuşulan isim...

İşte AK Parti Samsun'dan aday adayları

4 İşte AK Parti Samsun'dan aday adayları

Giresunspor Başkanı Bozbağ: 'Bizi ilgilendirmez'

5 Giresunspor Başkanı Bozbağ: 'Bizi ilgilendirmez'

Samsun'da siyasi hareketlilik! İşte istifa etmesi beklenen isimler

6 Samsun'da siyasi hareketlilik! İşte istifa etmesi beklenen isimler

Samsunspor daha avantajlı

7 Samsunspor daha avantajlı

 Kaldırım, resmen aday adayı

8 Kaldırım, resmen aday adayı

Yusuf Ziya Yılmaz: 'Refah için çırpındım'

9 Yusuf Ziya Yılmaz: 'Refah için çırpındım'

Samsunspor'a FİFA Kokartlı hakem

10 Samsunspor'a FİFA Kokartlı hakem


SIRADAKİ HABER