Aydın haber: Meslek liseleri aslına dönüyor

Aydın haber: AYDIN (İHA) – Aydın Marangozlar Odası Başkanı Süleyman Algün, hükümetin hayata geçirdiği uygulamayla meslek liselerinin aslına döneceğini belirtti.

Meslek liseleri aslına dönüyor

Oda Başkanı Süleyman Algün, yaptığı açıklamada; 'Meslek liseleri aslına dönüyor. Yıllardır mesleki eğitimde liselere geçiş sınavında en az puanı alan çocuklarımızı göndermek tarihi bir hata idi. Hükümetimiz önümüzdeki yıl meslek liselerine sınavla öğrenci alacak olması bu hatadan dönüş ve doğru bir adımdır. Bu konudaki değişikliğin yapılması için verdiği talimatlar nedeniyle sayın cumhurbaşkanımıza ve emeği geçenlere teşekkür ederiz. Mesleki eğitimde elbette sorunu komple çözemeyecektir ancak iyi bir başlangıç olduğu kesindir ve kesinlikle mesleki ortaokullar liselere hazırlık olarak bir düzenleme yapılmalı ve mesleki eğitim merkezleri bu kapsam içinde tutulmalıdır. Aydın'da çırak sorununun ortadan kalkması için ciddi bir eksiğimiz olan çıraklık yurdu ile ilgili Aydın Valiliğimizden sevindirici haberler alıyoruz. Önümüzdeki günlerde sanırım bu yurt için muhteşem bir sonuç ortaya konacaktır' dedi.
Hayata geçirilen uygulamaların kısa sürede meyvelerini verebileceği kaydeden Algün, 'Aydın İl Milli Eğitim müdürlüğü bünyesinde ailelere mesleki okulların tanıtımı ve ailelere bu konuda bilgilendirme ve yönlendirme konusunda yaptıkları güzel bir çalışma var önümüzdeki günlerde il genelinde bu çalışma güzel sonuçlar verecek ve aileler yüz binlerce para harcayıp diplomalı işsiz olmaktan kurtulma şansını yakalayacaklardır. Aydın Valimiz Yavuz Selim Köşger'in çıraklar ve çıraklığa adaylar için 'Biz devlet memuruyuz, kazanacağımız para belli ama siz çırakların çok para kazanma riski var' sözü aslında tarihe geçecek kadar önemlidir. Çıraklıktan mesleğe atılmış birçok maaşlıdan fazla mal sahibi olan çok insanımız var dolayısıyla mesleki eğitim yeniden gündeme oturacak ve yapılacak bazı özendirici çalışmalarla hem iş dünyası elaman açığını kapatacak hem de el becerisi olan çocuklarımız ilk günden para kazanmaya başlayacaktır. Mesleki eğitim veren okulların sınavla öğrenci alacak olması tarihi bir adımdır. Tüm halkımız ve sivil toplum örgütlerimiz bu değeri algılamalı ve sürece artı destek vererek yarınlarda üreten Türkiye'mizin çocuklarının yetişmesine katkı sağlamalıdır' diye konuştu.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da tramvay araca çarptı: 1 yaralı

1 Samsun'da tramvay araca çarptı: 1 yaralı

AK Parti'li Şahin, Kılıçdaroğlu'na yüklendi

2 AK Parti'li Şahin, Kılıçdaroğlu'na yüklendi

Kızılcahamam Emniyetinden zehir tacirlerine ağır darbe

3 Kızılcahamam Emniyetinden zehir tacirlerine ağır darbe

Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği toplantısı Kuşadası'nda yapıldı

4 Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği toplantısı Kuşadası'nda yapıldı

İznik'te şüpheli ölüm

5 İznik'te şüpheli ölüm

Bakan Taşlı çocukların bayramını kutladı

6 Bakan Taşlı çocukların bayramını kutladı

Düzce Üniversitesi öğrencileri madalyaya doymuyor

7 Düzce Üniversitesi öğrencileri madalyaya doymuyor

Keskin'den 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı mesajı

8 Keskin'den 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı mesajı

Peyzaj mimarlarının sorunlarına değinildi

9 Peyzaj mimarlarının sorunlarına değinildi

Gençlik merkezleri arası tiyatro yarışmasının Ege finali gerçekleşti

10 Gençlik merkezleri arası tiyatro yarışmasının Ege finali gerçekleşti


SIRADAKİ HABER