HaberlerSamsun HaberleriEğitim Sen Samsun Şube Başkanı İsmail Yavuz: Sistem sorunlu doğdu

Eğitim Sen Samsun Şube Başkanı İsmail Yavuz: Sistem sorunlu doğdu - Samsun Haberleri

Eğitim Sen Samsun Şube Başkanı İsmail Yavuz, TEOG yerine getirilen sistemin sorunlu doğduğunu ifade ederek, 'Samsun merkezde yeterli okulumuz yok, öğrenciler mağduriyet yaşayacak' dedi

Eğitim Sen Samsun Şube Başkanı İsmail Yavuz: Sistem sorunlu doğdu

Eğitim SenSamsun Şube Başkanı İsmail Yavuz, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından merkezi sınavla öğrenci alacak 'nitelikli okul' listesinin Samsun'da mağduriyetler yaşatacağını söyledi.

YENİ BİR KAOS

Eğitimin yeniden bir kaosa sokulduğunu savunan Yavuz, "Şu anda vatandaş çok ayırdında değil ama sınavdan sonra öğrenciler sınavla yerleşebildikleri okullara giremediğinde mağduriyetler yaşanacak. Mahalli yerleştirme sistemi deniyor ama, Kavak'taki okul 'nitelikli okullar' arasında. Çocuk merkezdeki bir fen lisesini kazanamayıp, orayı kazanırsa ne olacak? Listede olmayan Tülay Başaran bu okullardan daha mı niteliksizdi? Eskiden çocukların seçenekleri vardı ama artık çok zor. Geri kalan yüzde 90 öğrencinin sorunu da yaşanacak. Merkezdeki okullar da yeterli olmayacak. Üstelik anadolu liselerinde akademik başarılar da düşebilir. Velinin ekonomik durumu varsa özel okula, eğer yoksa başka bir okullara gidecek. Listede yer almayan anadolu liselerinin de sınırlı kontenjanları olacak üstelik emlak piyasası da şimdiden okullar nedeniyle yükseldi. Bu sistem daha sorunlarla doğdu. 'Biz yaptık' oldu mantığıyla vatandaş mağdur oluyor. Bu sınavın telafisi de yok" diye konuştu.

Zerrin SOMUNCU / ÖZEL HABER

SIRADAKİ HABER
}