HaberlerSamsun HaberleriEğitim İş Samsun Şube Başkanı Kara: 25 bin öğrenci, bin 950 kontenjan

Eğitim İş Samsun Şube Başkanı Kara: 25 bin öğrenci, bin 950 kontenjan - Samsun Haberleri

Eğitim İş Samsun Şube Başkanı Rüstem Kara, Samsun'da liselere giriş sınavlarında 25 bin öğrencinin bin 950 kontenjan için yarışacağını belirterek, 'Öğrencilerin yarış atı gibi sınavlara girerek okullara yerleşmesini uygun bulmuyoruz' dedi

Eğitim İş Samsun Şube Başkanı Kara: 25 bin öğrenci, bin 950 kontenjan

Eğitim İş Samsun Şube Başkanı Rüstem Kara, TEOG yerine getirilen sistemde Samsun'da nitelikli olarak belirlenen ve öğrencilerin sınavla gireceği okulların kontenjanlarının yeterli olmadığını söyledi. 19 okulda, bin 950 kontenjan açıldığını ifade eden Kara, "Samsun'un en az 2 bin 500 kontenjanı olması lazımdı. Samsun'da liselere geçecek 25 bin öğrenci var" ifadelerini kullandı.

KÖKLÜ OKULLAR ŞEHİR DIŞINDA

Öğrencilerin sadece bin 950'snin sınavla okullara yerleştirilecek olmasının sorun oluşturabileceğini vurgulayan Kara, "Samsun'un en az 2 bin 500 kontenjanı olması lazımdı. Samsun'da liselere geçecek 25 bin öğrenci var. Sürekli öğrencilerin yarış atı gibi sınavlara girerek okullara yerleşmesini uygun bulmuyoruz. Öğrenciler yetenekleri doğrultusunda evlerinin en yakınındaki okula yerleşmeli. Milli Eğitim Bakanı da hiçbir öğrencinin istemediği okula gitmeyeceğini söyledi ancak sınav dışında öğrenci alacak Samsun merkezinde bu kadar okul var mı? Dolayısıyla öğrenciler istemedikleri okullara zorlanacaklar. Bakanlık ortaokullarla liseleri eşleştirdik diyor ama bu doğru değil, öğrenciler sürekli servis kullanmak zorunda kalacaklar. Köklü okullar şehrin dışına taşındı" diye konuştu.

LİSTE KEYFİ YAPILDI

Milli Eğitim Bakanlığı'nca hazırlanan 'Nitelikli okul' listesinin de sorunlu olduğunu kaydeden Kara, "Okulların en baştan 'nitelikli' olarak belirlenmesi doğru değil. Bu uygulamanın özel okullara daha fazla öğrenci alması için yapıldığı algısı oluşuyor. O listede olması gereken köklü okullarımız var. Keyfi proje okulları seçildi. Yanlış olan köklü okulların listenin dışına çıkarılması. Şu anda öğrencilerin istediği okula gidebilmesi mümkün değil. Biz bakanının verdiği sözün takipçisi olacağız" dedi.

Zerrin SOMUNCU 

SIRADAKİ HABER
}