HaberlerSamsun HaberleriBoyun fıtığı deyip geçmeyin

Boyun fıtığı deyip geçmeyin - Samsun Haberleri

Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Beyin, Omurilik ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Halil İbrahim Cebeci, 'Tedavi edilmeyen boyun fıtığının ileri aşamalarında bacaklarda güçsüzlük, idrar kaçırma gibi değişik sağlık sorunlarını da ortaya çıkarıyor' dedi

Boyun fıtığı deyip geçmeyin

Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Beyin, Omurilik ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Halil İbrahim Cebeci, boyun fıtığı hakkında merak edilen konularda açıklama yaptı. Dr. Cebeci, vücutta ağrılar söz konusu olduğunda boyun da oluşan ağrıların ilk sıralarda yer aldığını dile getirerek, boyun ağrısının çalışan kesimi daha çok etkisi altına aldığına dikkat çekti.

BOYUN FITIĞI NASIL OLUŞUR?

Boyun ağrılarının en önemli sebeplerinden bir tanesinin de boyun fıtıkları olduğunu kaydeden Dr. Cebeci, “7 boyun omurundan oluşan boynumuzda, omurlarımızın hareket edebilmesini sağlayan diskler yer alır. Disk ismi verilen bu yapı içerdiği su ve kollajen yapı sayesinde omurga üzerine binen yükü absorbe ediyor. Aynı zamanda iki kemik dokunun birbirine temas etmesini engeliyor. Yaş ilerledikçe veya travmalar sonrasında disk dokusu suyunu kaybedip daha sert ve hareketi kısıtlı hale geliyor. Vücudumuzun yükünü taşıyan bu disk dokusu dejenere olduğu zaman boyun fıtığı ortaya çıkıyor" dedi.

EN ÖNEMLİ BELİRTİSİ AĞRI

Dr. Cebeci, sözlerine şöyle devam etti. "Boyun fıtığının en önemli belirtisi ağrı. Ağrıyla birlikte zaman ilerledikçe kollarda, parmaklara kadar inen ağrı ve uyuşmalar ortaya çıkar. Tedavi edilmeyen fıtık ileri dönemde omurilik baskı altında kalınca bacaklarda güçsüzlük ve idrar kaçırma gibi sağlık sorunları ortaya çıkar. Boyun fıtığının tedavisinde cerrahi yöntem hastanın durumuna göre karar verilir. İlerleyici kas gücü kaybı, duyu kusuru ve refleks kaybı olacak şekilde kol sinirlerine ve omuriliğe baskı yapan boyun fıtıklarında, tedaviye rağmen şikayetleri süren hastalara cerrahi tedavi uygulanır. Bunun dışındaki durumlarda hasta ilaç ve fizik tedavi ile hastalığın geçmesi sağlanır.”

SIRADAKİ HABER
}