HaberlerSamsun HaberleriNefes darlığını ciddiye alın

Nefes darlığını ciddiye alın - Samsun Haberleri

Nefes darlığına dikkat çeken VM Medical Park Samsun Hastanesi Göğüs Hastalıkları Kliniği'nden Uzm. Dr. Adem Dirican, 'Nefes darlığı, öksürük ya da balgam şikayetleri olması durumunda kişinin bunu ciddiye alması gerekiyor' dedi

Nefes darlığını ciddiye alın

Yeteri kadar verimli şekilde nefes alamadığınızı hissediyorsanız, ihmal edilmeksizin nedenini araştırmalısınız. Nefes darlığı, beklenmedik bir anda, zor ve boğucu şekilde kişiyi rahatsız etmesi hissine deniyor. Başta akciğer olmak üzere, kalp, sindirim, böbrek hastalıklarının yanı sıra alerji ve obezite gibi durumlar da nefes darlığı sorunu yaratabilir.

ÇEŞİTLİ ŞEKİLLERDE KENDİNİ GÖSTERİR

VM Medical Park Samsun Hastanesi Göğüs Hastalıkları Kliniği’nden Uzm. Dr. Adem Dirican, nefes darlığında erken teşhisin önemine, hastalığın sinsi şekilde ilerlediğine, bundan kaynaklı hastalığın bazen ileri seviyede bile hasta tarafından hissedilmeyeceğine vurgu yaptı. Dirican, “Dispne olarak bilinen nefes darlığı belirtilerine eşlik eden diğer belirtiler, göğüs ağrısı, endişe (anksiyete), yorgunluk, baş dönmesi, hırıltılı solunum, öksürük, kanlı balgam ve göğüs sıkışmasıdır. Nefes darlığı çeşitli şekillerde kendini gösterir. Dinlenme halindeyken, bir işle meşgulken, uzanırken, gece uykudan uyandıracak şekilde bile etkisini gösteriyor. Nefes darlığı, öksürük ya da balgam şikayetleri olması durumunda kişinin bunu ciddiye alıp, bir göğüs hastalıkları uzmanına görünmesi, solunum fonksiyon testi yaptırması gerekiyor” şeklinde konuştu.

SIRADAKİ HABER
}