İstanbul haber: Bakan Özlü: 'Cari açığımızı kapatmak, teknolojiden geçiyor'

İstanbul haber: Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, 'Türkiye'nin teknoloji açığı var. Ne zaman ki Türkiye teknoloji açığını kapatır, o zaman cari açığımızı kapatacağız. Çünkü ihracatımız ithalata dayalı ve bugün Türkiye'de ihraç ettiğimiz her 100 dolarlık ürünün 58,3 doları ithal kalemlerden oluşuyor' dedi.

Bakan Özlü: 'Cari açığımızı kapatmak, teknolojiden geçiyor'

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, İstanbul Ticaret Üniversitesi'nde İktisadi Araştırmalar Vakfı ödül töreninde konuştu. Bakan Özlü, Türkiye'nin teknoloji açığı bulunduğuna vurgu yaparak, 'Ne zaman ki Türkiye teknoloji açığını kapatır, biz o zaman cari açığımızı kapatacağız. Çünkü ihracatımız ithalata dayalı ve bugün Türkiye'de ihraç ettiğimiz her 100 dolarlık ürünün 58,3 doları ithal kalemlerden oluşuyor' diye konuştu.
Türkiye'nin teknoloji üssü bir ülke olmasına odakladıklarını belirten Bakan Özlü, 'Teknoloji vurgusunu her zaman yapıyoruz, bunu da yapmak durumundayız. Çünkü Türkiye'nin geleceği teknolojidedir. Bakın bizim aslında tek açığımız var. Türkiye'nin teknoloji açığı var. Ne zaman ki Türkiye teknoloji açığını kapatır, biz o zaman cari açığımızı kapatacağız. Çünkü ihracatımız ithalata dayalı ve bugün Türkiye'de ihraç ettiğimiz her 100 dolarlık ürünün 58,3 doları ithal kalemlerden oluşuyor. Dolayısıyla ithalata dayalı bir ihracat yapımız var. Bunu değiştirmenin yolu teknolojiden geçiyor. O yüzden bütün faaliyetlerimizi Türkiye'nin teknoloji üssü bir ülke olmasına odakladık. Biz bu gerçeğin farkındayız. Türkiye ekonomisinin dinamosu ileri teknoloji ve yüksek teknolojili ürünlerdir' dedi.
'Şirketlerimizin açtığı Ar-Ge merkezleriyle üniversitelerdeki ana bilim dallarını eşleştireceğiz'
Türkiye'de Ar-Ge merkezleri kurulmasına büyük önem ve destek verildiğini aktaran Bakan Özlü, 'Bizim bakanlık olarak bütün çabamız, ileri teknoloji anahtarıyla bütün kapıları açmak ve ülkemizi ileriye taşımaktır. Önem verdiğimiz bir projede Türkiye'de Ar-Ge merkezleridir. Bunu çok önemsiyoruz. Özellikle büyük şirketlerin kendi bünyelerinde Ar-Ge merkezi açmalarını destekliyoruz. Bugün Ar-Ge ve tasarım merkezlerimizin sayısı bin 57 oldu. İlk altı ay içinde bin Ar-Ge merkezi ve en az 250 tasarım merkezinde çıkaracağız. Bu seneki çalışmalarımız içerisinde şirketlerimizin açtığı Ar-Ge merkezleriyle üniversitelerdeki ana bilim dallarını eşleştireceğiz' şeklinde konuştu.
'TÜBİTAK ile teknoparklar arasında kuvvetli bir bağ oluşturacağız'
Bakan Özlü, TÜBİTAK ile teknoparklar arasında kuvvetli bir bağ oluşturacaklarını sözlerine ekleyerek şunları kaydetti: 'Bir başka konu da teknoparklar. Sayıları 77 oldu, bunların 56'sı faal durumda. Yaklaşık 20 tanesi kurulma aşamasında. TÜBİTAK ile teknoparklar arasında kuvvetli bir bağ oluşturacağız. Türkiye'nin bilim ve teknoloji politikalarının teknoparklarda uygulanmasının önünü açacağız. Şuan da aralarında ciddi bir bağ olduğunu söyleyemem. Teknoparklar kendi hallerinde, kendi yönetimlerinde faydalı hizmetler görüyorlar ama bunları seçtiğimiz belli teknoloji alanlarına yönlendireceğiz.'EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da meydan dayağı! Baygınlık geçirdi

1 Samsun'da meydan dayağı! Baygınlık geçirdi

Samsunspor taraftarlarından YEDAŞ'a kınama

2 Samsunspor taraftarlarından YEDAŞ'a kınama

Samsunspor'da geniş kapsamlı savunma

3 Samsunspor'da geniş kapsamlı savunma

Lime lime doğrandık

4 Lime lime doğrandık

Sakata geldik

5 Sakata geldik

Samsunspor Teknik Direktörü Besim Durmuş: 'Şansımız devam ediyor'

6 Samsunspor Teknik Direktörü Besim Durmuş: 'Şansımız devam ediyor'

MHP'li Usta birinci sıradan aday

7 MHP'li Usta birinci sıradan aday

Samsun'da yan yana 3 eve 3 mahalle

8 Samsun'da yan yana 3 eve 3 mahalle

ALS hastalığına 'meydan okuma' ölümle bitti

9 ALS hastalığına 'meydan okuma' ölümle bitti

Samsun'da ramazan pidesine zam

10 Samsun'da ramazan pidesine zam


SIRADAKİ HABER