HaberlerSamsun Haberleri Mecidiye Çarşısı kan kaybediyor

Mecidiye Çarşısı kan kaybediyor - Samsun Haberleri

Samsun'da Mecidiye Çarşısı'nda ekmek kazanan esnaf, çarşının öneminin her geçen gün azaldığını ve ekonomik açıdan zor durumda olduklarını söyledi

 Mecidiye Çarşısı kan kaybediyor

Samsun Haber | Yıllarca Samsun'da alışveriş ve ticaretin merkezlerinden biri olarak anılan Mecidiye Çarşısı, burada ekmek kazanan esnafa göre "kan kaybediyor.” Çarşıyı gezmeye gelen insan sayısında azalma olmadığını ifade eden esnaf, ancak gezmeye gelen kitlenin ekonomik getirisinin ise her geçen gün azaldığı görüşünde.

ALIŞVERİŞ İÇİN GELMİYORLAR

Çarşı içerisinde büfe işletmeciliği yapan Recep Ukan, "10-15 sene önce durum daha iyiydi, şimdi çok fazla büyük firma var. İş yaptığımız saatler öğle saatlerine sıkıştı.Samsun halkı, alışveriş yapmak için buraya gelmiyor. Artık insanlar farklı yerlere gidiyor. Mecidiye, dar gelirli insanların alışveriş yaptığı bir yer haline geldi. İnsanlar Atakum'a veya AVM'lere gidiyor. Mecidiye de artık her geçen gün adeta kan kaybediyor" diye konuştu.

KAPALIÇARŞI GİBİ OLUR

Ukan, Mecidiye'nin canlandırılması için bir şeyler yapılması gerektiğini belirterek, "Kiralar çok yüksek, burada asgari ücretli işçi çalıştırmak bile çok fazla maliyet getiriyor. Mecidiye Çarşısı'nın eski haline dönmesi için bence üstünün çatıyla kapatılması gerek. Turistlerin buraya çekilmesi lazım, Mecidiye iyi değerlendirilirse İstanbul'daki Kapalıçarşı benzeri olur. Buradaki esnafın durumu iyi değil, çarşıyı canlandırmak için bir şeyler yapılmalı" ifadelerini kullandı.

TİCARETİN MERKEZİYDİ

Giyim ürünleri satan bir mağazada çalışan Serkan Kara ise, "Eskiden Samsun'a başka şehirden birisi geldiğinde, ilk önce Mecidiye Çarşısı gezdirilirdi. Mecidiye Çarşısı eskiden Samsun'da alışverişin merkeziydi. İnsanlar ne ararsa burada buluyordu ancak artık durum böyle değil. Mecidiye eski kimliğini kaybetti, her geçen gün önemini yitiriyor" dedi.

Şükrü Berk ASKAR

SIRADAKİ HABER
}