HaberlerTarımda, 120 milyon tonluk üretim

Tarımda, 120 milyon tonluk üretim

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Özlü, Türkiye'nin tarım ihracatı yapan bir ülke konumunda olduğunu belirterek, 'Tarımda, 120 milyon tonluk üretimimiz var. Ülkemizde 5,5 milyon kişi tarımda istihdam ediliyor' dedi.

Tarımda, 120 milyon tonluk üretim

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Hasan Özlü, iklim değişikliğinin en fazla tarımı etkilediğini söyledi. Bakanlık olarak iklim değişikliği ve küresel ısınmanın tarıma etkileri üzerine çalışmalar gerçekleştirdiklerini belirten Özlü, "Türkiye'nin yüz ölçümü 78 milyon hektar. Bunun 24 milyon hektarı tarım arazisi" ifadesini kullandı.

NADAS İÇİN YENİ POLİTİKALAR

Nadas alanlarını azaltma konusunda yeni politikalar geliştirdiklerini anlatan Özlü, "Nadas alanlarına özellikle yem bitkisi ekimi yapılması halinde ilave destekler vereceğiz. Destek politikamıza bunu da koyduk. Ülkemizde 5,5 milyon kişi tarımda istihdam ediliyor. Türkiye, tarım ihracatı yapan bir ülke konumunda. Yaklaşık 12 milyar ithalat, 17 milyar dolarlık ihracat ile 5 milyar dolarlık net ihracatçı konumundayız. Tarımda, 120 milyon tonluk üretimimiz var. Bunun 68 milyon tonu tarladan geliyor. 2017'de meyve 22, sebze üretimi 30 milyon ton olarak gerçekleşti” ifadelerini kullandı.

SIRADAKİ HABER
}