Kocaeli haber: Çocuk İşçiliği sempozyumu sona erdi

Kocaeli haber: İzmit Belediyesi ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü iş birliğinde, UNICEF'in desteğiyle düzenlenen ve iki gün süren 'Çocuk İşçiliği ile Mücadele Sempozyumu' sona erdi.

Çocuk İşçiliği sempozyumu sona erdi

İzmit Belediyesi ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü iş birliğinde UNICEF'in desteğiyle 'Çocuk İşçiliği ile Mücadele Sempozyumu' düzenlendi. Sempozyum iki gün sürdü. Farklı illerden uzmanların katıldığı sempozyum boyunca 'Çocuk İşçiliği ile Mücadele Eylem Planlarını Hazırlama' konusunda görüşler alındı.
İki gün süren sempozyumun çok verimli geçtiğini dile getiren UNICEF Danışmanı Dr. Ayşe Şule Çağlar, 'iki gün boyunca çalışan çocuklar için eğitsel, sosyal neler yapılabilir, çalışan çocuklar ve aileleri nasıl sosyal korumaya alınabilir, yoksulluğu giderici programlar neler olabilir gibi konuları konuştuk. Sempozyumun ilk amacı çalışan çocuklar konusunda duyarlılığı arttırmak ve katılımcılara çocuk işçiliğiyle mücadele konusunda bilgi ve beceri kazanmalarını sağlamaktı. Çocuk işçiliği çok faktörlü bir sorundur, bunun çözümünde herkese görev düşüyor. Hiçbir kurum tek başına bu sorunu çözemez. Türkiye olarak çocuk işçiliği ile mücadele konusunda eskiye göre dünyada iyi bir yerdeyiz' dedi.
Türkiye'nin çocuk işçiliği ile aktif bir mücadele içinde olduğunu belirten Çağlar, 'Türkiye çocuk işçiliğiyle mücadelede 2006 yılında Uluslararası Çalışma Örgütü tarafından dünyada örnek ülke ilan edilmişti. Türkiye'de çocuk işçiliğiyle mücadelede çok güzel modeller geliştirildi ve bütün bunlar dünyaya tanıtıldı. İşveren örgütleri ve işçi sendikaları çocuk işçiliğiyle inanılmaz mücadeleler verdi. Çocuk işçiliği Türkiye'de 1994 yılında yüzde 15,9 iken, 2012'de yüzde 5,9'a düştü. Türkiye çocuk işçiliğinde çok başarılı bir ülkedir. Bütün kurumlar bu işe çok sahip çıktı. Türkiye elinde geliştirmiş olduğu modelleri, dünyaya örnek olarak gösterilen modelleri biraz daha genişletirse bu sorun Türkiye'nin baş edemeyeceği bir sorun olmaz' diye konuştu.

Çocuk İşçiliği sempozyumu sona erdiEN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da tramvay araca çarptı: 1 yaralı

1 Samsun'da tramvay araca çarptı: 1 yaralı

AK Parti'li Şahin, Kılıçdaroğlu'na yüklendi

2 AK Parti'li Şahin, Kılıçdaroğlu'na yüklendi

Kızılcahamam Emniyetinden zehir tacirlerine ağır darbe

3 Kızılcahamam Emniyetinden zehir tacirlerine ağır darbe

Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği toplantısı Kuşadası'nda yapıldı

4 Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği toplantısı Kuşadası'nda yapıldı

İznik'te şüpheli ölüm

5 İznik'te şüpheli ölüm

Bakan Taşlı çocukların bayramını kutladı

6 Bakan Taşlı çocukların bayramını kutladı

Düzce Üniversitesi öğrencileri madalyaya doymuyor

7 Düzce Üniversitesi öğrencileri madalyaya doymuyor

Keskin'den 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı mesajı

8 Keskin'den 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı mesajı

Peyzaj mimarlarının sorunlarına değinildi

9 Peyzaj mimarlarının sorunlarına değinildi

Gençlik merkezleri arası tiyatro yarışmasının Ege finali gerçekleşti

10 Gençlik merkezleri arası tiyatro yarışmasının Ege finali gerçekleşti


SIRADAKİ HABER