Atakum Haber | Atakum Hayır Çarşısı'na 'Osmanlı' modeli

Atakum Haber | Atakum Hayır Çarşısı'nın veren elin alan eli görmediği bir sistemle çalıştığını ifade eden Belediye Başkanı İshak Taşçı 'Atakum Hayır Çarşısı, Osmanlı yardımlaşma kültüründeki 'Sadaka Taşı' gibi çalışıyor' dedi.

Atakum Hayır Çarşısı'na 'Osmanlı' modeli

Atakum Belediyesi tarafından sürdürülen, çevre il ve ilçelerle birlikte, birçok mazlum coğrafyaya yaptığı yardımlarla örnek olan Hayır Çarşısı’nın çalışma prensibinde, veren elin alan eli görmediği bir sistem olduğunu söyleyen Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, ihtiyaç sahiplerinin, mahcup olmadan ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için Hayır Çarşısı Merkez Mağazası’nın 25 Nisan Çarşamba gününden itibaren, her Çarşamba saat 22.00’ye kadar açık olacağını söyledi.

BİR KÖPRÜ KONUMUNDA

Atakum Hayır Çarşısı projesinin, veren el ile alan eli buluşturduğunu ifade eden Başkan Taşçı, “Türk milleti olarak bizim kültürümüzde yardımlaşmanın önemli bir karşılığı var. Atakum Belediyesi olarak vatandaşlarımız arasında bir yardımlaşma köprüsü olarak hayata geçirdiğimiz Hayır Çarşısı projesiyle, veren el ile alan el arasında maddi ve manevi bir köprü konumunda hareket ediyoruz. Yardımsever hemşehrilerimizin, yardıma muhtaç vatandaşlarımıza ulaştırmak istediği yardımları, veren elin alan eli görmediği bir sistemle, ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz. Bu anlamda, ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın kendilerini mahcup hissetmeden, herkes evindeyken gelip rahat rahat ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri adına Hayır Çarşısı mağazamızın çalışma saatlerini güncelledik” diye konuştu.

GÖNLÜNDEN KOPUYOR

Osmanlı kültüründe yardımlaşmanın hava karardıktan sonra yapıldığını Başkan İshak Taşçı, “Atalarımız, fakirin onurunu korumak, zenginin de mağrurlanmasını önlemek için çeşitli noktalara sadaka taşları yerleştirirlerdi. Yardımsever halk gönlünden kopan miktarda yardımı bu taşlara bırakır, hava karardıktan sonra da ihtiyaç sahipleri gelip ihtiyacı kadarını alır, kalanı da başka bir yardıma muhtaç kişiye bırakırdı. Atakum Belediyesi Hayır Çarşısı da faaliyetini tıpkı bir ‘Sadaka Taşı’ mantığıyla sürdürüyor. Yardımsever vatandaşlarımızın gönlünden kopan kıyafet, gıda, ev eşyası gibi yardımlar, Hayır Çarşısı aracılığıyla yardıma muhtaç vatandaşların ihtiyaçlarını karşılıyor” ifadelerini kullandı.EN ÇOK OKUNANLAR

Kaldırım aday adayı

1 Kaldırım aday adayı

Samsunspor'da ikisi de olmayacak

2 Samsunspor'da ikisi de olmayacak

Samsun'da 'uçan imam' hapiste

3 Samsun'da 'uçan imam' hapiste

Meşaleni al formanı giy sende bu yürüyüşe katıl

4 Meşaleni al formanı giy sende bu yürüyüşe katıl

Samsun'a yeni üniversite kuruluyor

5 Samsun'a yeni üniversite kuruluyor

Yaşam savaşını kaybetti

6 Yaşam savaşını kaybetti

Samsunspor'da Muhammet Beşir'in durumu maç saati beklenecek

7 Samsunspor'da Muhammet Beşir'in durumu maç saati beklenecek

Samsun'da bakkalını 68 yıldır güler yüzle açıyor

8 Samsun'da bakkalını 68 yıldır güler yüzle açıyor

Ahmet Güral Karayılmaz: 'Takım düşerse şehirde düşer'

9 Ahmet Güral Karayılmaz: 'Takım düşerse şehirde düşer'

Şaşırmayın!..

10 Şaşırmayın!..


SIRADAKİ HABER