HaberlerSamsun HaberleriVali Yardımcısı Hakan Kubalı: 'Su varken tasarruf yapın'

Vali Yardımcısı Hakan Kubalı: 'Su varken tasarruf yapın' - Samsun Haberleri

Vali Yardımcısı Hakan Kubalı, 'Kuraklıkla başa çıkmak için su havzalarının korunması gerekiyor. Su tasarrufu, su varken yapılmalı, su ve sulama olmadan, tarımsal üretimdeki artış mümkün değil' dedi.

Vali Yardımcısı Hakan Kubalı: 'Su varken tasarruf yapın'

Tarımsal Kuraklıkla Mücadele Stratejisi ve Eylem Planı çerçevesinde Samsun İli Tarımsal Kuraklık İl Kriz Merkezi toplantısı, Vali Yardımcısı Hakan Kubalı’nın başkanlığında yapıldı. Su tasarrufuna dikkat çeken Kubalı, hazırlanan Samsun İli Tarımsal Kuraklıkla Mücadele Eylem Planı’nın kuralıkla mücadelede çok önemli olacağını vurguladı.

FAYDALI OLACAK

Toplantıda konuşan Kubalı, kuraklığın tarımı ve tüm canlıları etkilediğini belirterek, tarımın iklim değişikliklerinden çok fazla etkilendiğini vurguladı. Kubalı, “Kuraklıkla başa çıkmak için su havzalarının korunması gerekiyor. Bu nedenle, su havzalarının ve tarım alanlarının korunması büyük önem arz ediyor. Su tasarrufu, su varken yapılmalı, su ve sulama olmadan, tarımsal üretimde artış sağlamak mümkün değil. Artan kuraklık tehlikesine karşı toprak yönetimi ve sulama ile ilgili çözümler üretilmeli. Bu nedenlerle ‘Kuraklık Eylem Planı’ sadece kuraklık olduğu yıllarda alınacak önlemleri değil, kuraklık olmadan önce yağışlı yıllarda alınacak tedbirleri de içeriyor. 2018-2022 dönemini kapsayan 5 yıllık Samsun İli Tarımsal Kuraklıkla Mücadele Eylem Planının kuraklıkla mücadelede faydalı olacak” şeklinde konuştu.

YAĞIŞLAR BELİRLEYECEK

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Vekili Bayram Ay, ekim ve kasım aylarında yağış azlığı nedeniyle buğday ekilişlerinde bölge bölge gecikme olduğunu kaydetti. Ay, “Aralık ayı yağışları ve sıcaklık artışıyla buğday bitkisinde ekiliş döneminde yaşanan yağış azlığının getirdiği olumsuzlukları azalttı. Samsun olarak önümüzdeki nisan ve mayıs aylarındaki yağışın süresi ve miktarı, buğday da dane kalitesi ve verimi belirleyecek. Fındık için de önümüzdeki günlerdeki yağış ve sıcaklık değerleri verim açısından belirleyici olacak” ifadelerini kullandı.

SIRADAKİ HABER
}