HaberlerSamsun HaberleriSAMDOB'dan romantik eser

SAMDOB'dan romantik eser - Samsun Haberleri

'Tebessümler Diyarı' adlı romantik operet eseri Samsun Devlet Opera ve Balesi'nde sahnelenecek

SAMDOB'dan romantik eser

Samsun Devlet Opera ve Balesi (SAMDOB) tarafından Türkçe seslendirilecek olan eser, 28-30 Nisan akşamları saat 20.00’da, Aydın Gün Sahnesi’nde gerçekleşecek. Viyana'da bir kontun kızı olan Lisa ile Çinli Prens Sou-Chong’un aşkının anlatıldığı “Tebessümler Diyarı” adlı operet eseri, farklı coğrafyalarda yetişen iki aşığın, mutsuz biten hikayesini anlatıyor.

HER ŞEYE RAĞMEN TEBESSÜM

Viyana’da başlayan eser, Kont Lichtenfeis’in kızı Lisa’nın Çin Prensi Sou-Chong’a aşık olup Pekin’e gitmesiyle devam eder. Sou-Chong ile evlenen Lisa, Çin kültürüne ve geleneklerine alışamadığı için mutsuz olur ve Çin'den ayrılmak ister. Gitmesine izin vermeyen Prens, Lisa’yı saraya hapseder. Başarısız kaçış planları sonunda Lisa Prens'ten özgürlüğünü ister. Sou-Chong bu kez karşı koymaz ve 'Hayatta ne olursa olsun her zaman tebessüm etmek gerekir' diyerek tüm üzüntüsüne rağmen tebessüm etmeye devam eder.

ESER, 2 PERDE

Dönemin Uzak Doğu ve Avrupa kültürlerinde kadının yerini gözler önüne seren eserin bestesi Franz Lehar’a, librettosu L. Herzer, F. Löhner-Beda ve V. Leon’a ait. 2 perde olan eserin rejisörlüğünü Evin Atik, orkestra şefliğini de dönüşümlü olarak Mikhail Iskrov ve Augusto Arias yapacak. Dekor tasarım Filiz Dinç, kostüm tasarım Aydan Çınar, koreografi Özgür Barılı, ışık tasarım Oğuz Murat Yılmaz’a ait. “Tebessümler Diyarı” adlı operetin biletleri Samsun Devlet Opera ve Balesi gişesi ve www.biletiva.com adresinden temin edilebilir.

SIRADAKİ HABER
}