HaberlerAstım hastaları dikkat!

Astım hastaları dikkat!

VM Medical Park Samsun Hastanesi Göğüs Hastalıkları Kliniği'nden Doç. Dr. Şevket Özkaya, astım hastalarına uyarılarda bulundu

Astım hastaları dikkat!

VM Medical Park Samsun Hastanesi Göğüs Hastalıkları Kliniği’nden Doç. Dr. Şevket Özkaya, Dünya Astım Günü’nde, astım hastalığı ile ilgili merak edilenleri anlattı. Astım, akciğerlerde meydana gelen kronik bir rahatsızlık olduğunu dile getiren Özkaya, alerjik astımın en sık görülen astım olduğunu vurguladı.

TAMAMEN GEÇMEZ

Astımı tetikleyen faktörler hakkında da bilgi veren Doktor Özkaya, “Astımlı kişinin nöbet yaşamasına sebep olurken, bahar mevsimiyle oluşan polenler de astımı tetikleyebiliyor. Astım hastaları kendi rahatsızlığını tetikleyen unsuru testlerle belirledikten sonra, bunlara karşı dikkatli davranarak hastalığını kontrol altında tutmaya çalışmalı. Hastalığın en sık görülen belirtileri göğüste tıkanma, öksürük ile hırıltılı solunumdur. Bazen sadece inatçı öksürükle veya nefes alıp verirken hırıltı, hışırtı gibi bir ses şeklinde belirti verebilir. Bahar mevsiminde tetiklenen alerjik astımınız varsa, gün içerisinde polenler en çok sabah saatlerinde yoğun olduğundan, ev öğlenden sonra havalandırılmalıdır. Hasta mümkün olduğunca sokağa çıkmamalı. Dışarı çıktığında yapabiliyorsa polen maskesi kullanmalıdır. Evde ve arabadaki klimaların polen filtreleri sık sık değiştirilmeli. Alerjik astımın herhangi bir tedavi yöntemiyle tamamen ortadan kaldırılması mümkün değil. Solunum ve nefes almada sıkıntı yaşayanlar, semptomları geçiştirmemeli ve düzenli olarak göğüs hastalıkları uzmanına muayene olmalı” ifadelerini kullandı.

 

SIRADAKİ HABER
}