HaberlerSamsun HaberleriVe Başkan Zihni Şahin! 'Samsun'da büyük bir aile olacağız'

Ve Başkan Zihni Şahin! 'Samsun'da büyük bir aile olacağız' - Samsun Haberleri

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, 'Biz Bafra'dayken 'Büyük bir aileyiz' diyorduk. Şimdi Samsun olarak büyük bir aile olacağız. Samsun'a her türlü fedakarlığı yaparak hizmet edeceğiz' dedi

Ve Başkan Zihni Şahin! 'Samsun'da büyük bir aile olacağız'

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi Olağanüstü toplantısı  Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Turan Çakır başkanlığında gerçekleşti. Toplantıda AK Parti Samsun'dan milletvekili adayı olması nedeniyle istifa eden eski Samsun Büyükşehir Belediyesi Yusuf Ziya Yılmaz'ın yerine geçecek başkan seçimi gerçekleştirildi. Seçimlerde AK Parti Genel Merkezi'nin adayı Zihni Şahin olurken, CHP grubunun adayı Mustafa Tüfek oldu. MHP grubu, AK Parti'nin adayını destekleme kararı aldı. İYİ Parti ise aday göstermedi. Gizli oylama yöntemiyle yapılan seçimlerde 77 oyun 69’unu alan Zihni Şahin, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı oldu. 

İSTANBUL'A AĞLAYARAK GİTTİK

Mecliste veda konuşması gerçekleştiren eski Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı ve AK Parti Samsun Milletvekili Aday Adayı Yusuf Ziya Yılmaz, "Bu mecliste hem kendi grubumuz hem de diğer gruplarla ahenkle çalıştık. O yüzden Allahaısmarladık demek için geldim. Bu sadece 1999'da başlamış hizmet serüveni değil. 1992 yılında görev yaptığım Van'dan Samsun'a geldim. Doğup büyüdüğüm şehire sorumluluğum vardı. 'Allah'ım beni mahçup etme en iyi hizmeti etmeyi nasip et' diye dua ederek geldim. Birkaç yıl sonra siyasi bir kararla beni İstanbul bölge müdürlüğüne atadılar. Daha büyük sorumluluktu. Eşimle beraber İstanbul'a ağlayarak gittik. 'Biz İstanbul'a gitmek istemiyoruz, bizi göndermeyin biz burada hizmet ediyoruz' dedik. Aradan bir sene geçti, 1999 seçimlerinde memurların istifa etmesi dönemi vardı. Partim bana 'Samsun Büyükşehir Belediyesi'nden aday olacaksın' dedi. Tereddütsüz istifa edip Samsun'a geldim. Herkes 'Yanlış yaptın, Samsun'da Muzaffer Önder gibi bir ağabeyimiz var, ona alternatif olamazsın' dedi buna rağmen elimden geleni yaptım. 90 gün 90 gece ayakta duramayacak hale gelene kadar kampanya yaptık. Ve biz 1999 seçimlerini kazandık. O dönemde Samsun'un o gün ne hallerde olduğunu anlatmayacağım. Mesele bir hizmet serüveninin, büyük bir aşkın, şehre ait olma duygusunun yüreğimde büyüttüğü hizmet hevesinin ve heyecanını tarif etmeye çalıştım. Bu şehir benim her şeyim oldu. İbadet eder gibi hizmet ettim, gani gani helal olsun. Bütün emeklerim Samsun halkının yüreğinde taçlandı ve değer kazandı. Burada onlara minnet ve şükran iletiyorum. Onların desteği benim motivasyonum oldu" diye konuştu.

SAMSUN'UN ASKERİYİM

Samsun'un dünyasında yer etmiş bir değer olduğunu söyleyen Yılmaz şu şekilde sürdürdü: "Bundan sonraki süreç ne olursa olsun ben Samsun'un bir neferiyim, Samsun'un bir askeriyim, Samsun'un hizmetkarıyım. Ölünceye kadar da hizmetkarı olacağım. Güzel beraberliklerimiz oldu. Mutlu günlerimiz oldu, Cumhuriyet Meydanı'nda paylaştığımız sevinçlerimiz oldu. 15 Temmuz gibi kahrolası hain kalkışmayı lanetlediğimiz günler gibi kötü gecelerimiz de oldu. Birlikte ağladık birlikte güldük. Hak vardır karşılıklı olarak, ben gani gani helal ediyorum. Allah yar ve yardımcımız olsun. Allah yolumuzu açık etsin. Ben sizlerden çok memnunum, güzel bir hizmet süreci birlikte yaşadık. Samsun için her konuda canımla başımla emrinizdeyim."

SAMSUN İSTEDİ, LAYIK GÖRDÜLER

Seçimlerin ardından söz alan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin ise başkanlık sürecinin nasıl olduğunu anlatmak için geçmişten örnekler vererek, "Ortaokul yıllarımda arkadaşlarımla cemiyetlere gitmeye başladık. Lisede de cemiyet ve okul hayatında oldum. Üniversitede de sivil toplum kuruluşlarında çalıştım. Daha sonra öğretmen olarak atandım. Henüz stajyerken istememe rağmen beni müdür yardımcısı yaptılar. Birkaç yıl sonra Bafra Lisesi'ne geldim. Orada da müdür yardımcılığı yaptım. Arkadaşlarım 'dershane kuralım' dediler, istifa edip 1987 yılında dershane kurduk. Orada 22 yıl çok öğrenci yetiştirdik. 2004 yılında da AK Parti'nin isteğiyle belediye başkanı adayı adayı oldum. 2009 seçimlerine gelince inanın benim dışımda gelişen olaylardan sonra belediye başkanı adayı oldum. Bugün de Yusuf Ziya Yılmaz beyin istifasıyla beraber yine başkan seçimi gündeme geldi. Çok açık ifade ediyorum, benim tamamen dışımda oldu. Hiçbir yerle görüşmedim. Samsun kamuoyunun isteği doğrultusunda bizi buraya layık gördüler" diye konuştu.

CUMHURBAŞKANI ETKİSİ

Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday olmaya karar vermesindeki en büyük etkenin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olduğunu kaydeden Başkan Şahin, "Görevi bana tevdi eden Başkanımız Binali Yıldırım'a ve diğer katkı veren herkese teşekkür ediyorum. Belediye başkanı arkadaşlarıma da teşekkür ediyorum. Başkan olduğum açıklandığında hepsi bir 'ağabey' gibi bana sarıldılar. En önemli şey de bugün burada oy vererek, göreve gelmeme nasip olan büyükşehir meclis üyesi arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Hayatım boyunca topluma hizmet tarafında oldum. Burada da hepinizin desteğiyle Samsun'u hak ettiği yere getiririz. Benim anlayışımda kesinlikle ortak akıl var. Biz Bafra'dayken 'Büyük bir aileyiz' diyorduk. Şimdi Samsun olarak büyük bir aile olacağız. Samsun'a her türlü fedakarlığı yaparak hizmet edeceğiz. Yusuf Başkanımızla her zaman güzel iletişimde olduk. 19 yıl dile kolay. Hala takdir ediliyor olmaktan daha önemli bir kazanç olamaz. Samsun'a vermiş olduğu hizmetlerden dolayı ben de kendisine teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

Zerrin SOMUNCU

SIRADAKİ HABER
}