HaberlerSamsun HaberleriOMÜ'den önemli hizmet

OMÜ'den önemli hizmet - Samsun Haberleri

OMÜ Nöroimmünoloji Laboratuvarı'nın, Türkiye ve komşu ülkelerin hizmetine sunulması amaçlanıyor.

OMÜ'den önemli hizmet

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü Sinir Bilimleri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Murat Terzi, amaçlarının Nöroimmünoloji Laboratuvarı'nı Türkiye ve tüm komşu ülkelerin hizmetine sunmak olduğunu söyledi.

TANI SÜRECİNİ DESTEK

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroimmünoloji Araştırma Laboratuvarı'nın Eylül 2017’den itibaren üniversitede hizmet vermeye başladığını hatırlatan Prof. Dr. Murat Terzi, “Nöroimmünoloji Laboratuvarı'nda bağışıklık sistemi ile ilişkili olan bazı nörolojik hastalıkların tanısına yönelik incelemeler yapılmaktadır. Türkiye’de oldukça nadir olan bu laboratuvarda, beyin, omurilik ve vücudumuzdaki sinirlerin etkilenmesi ile seyredebilen farklı bazı nörolojik hastalıkların tanısına yönelik incelemeler yapılmaktadır. Bu tanılarda şüphe olunan hastaların kan ve beyin omurilik sıvısı (BOS) (Bel suyu) örnekleri bu laboratuvarda analiz edilebilmekte ve tanı sürecinde destek sağlanmaktadır. Bazı tümörlerin sinir hücrelerini etkilemesi ve daha tümör ortaya çıkmadan bu etkilenmeye bağlı olarak görülen bazı nörolojik hastalıkların tanısında paraneoplazi paneli dediğimiz bir inceleme yapılabilmektedir. Yine bilinç değişikliği ve epileptik nöbetlerin görülebildiği ve tanı güçlüğü olabilen bazı nörolojik hastalıklarda otoimmün ensefalit paneli, el ve ayak sinirlerinde hasarlanmanın olduğu ve bu hasara neden olan etkenin tam bilinemediği durumlarda antigangliosid paneli dediğimiz bir inceleme laboratuvarımızda çalışılabilmektedir” bilgilerini verdi.

KATKI SAĞLAYACAK

Prof. Dr. Murat Terzi açıklamasını şöyle tamamladı: “Nöroimmünoloji Laboratuvarı'nın Samsun ve Türkiye’deki tüm illerde nörolojik hastalıkların tanısına önemli katkı sağlayacağı ve akademisyenlerle başarılı akademik çalışmalar yapacağı düşüncesindeyiz. Amacımız bu laboratuvarı Türkiye ve bu laboratuvardan yararlanabilecek tüm komşu ülkelerin hizmetine sunmaktır.”

SIRADAKİ HABER
}