HaberlerSamsun HaberleriSamsun'da SESOB kararını verdi

Samsun'da SESOB kararını verdi - Samsun Haberleri

SESOB Olağan Genel Kurulu'nda mevcut başkan Hacı Eyüp Güler ve Tuhafiyeciler Odası Başkanı Ahmet Akbaş başkanlık için yarışırken, zaman zaman gerginliklerin yaşandığı seçimde kazanan Güler oldu

Samsun'da SESOB kararını verdi

Bünyesinde 72 oda bulunan Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) dün yapılan Olağan Genel Kurul'da başkanını seçti. Ömer Halisdemir Çok Amaçlı Konferans Salonu'nda gerçekleştiren genel kurul, gergin bir ortamda başladı. TESK Genel Başkanvekili Burhan Aksak'ın divan kurulu başkanlığını yaptığı seçimde, mevcut başkan Hacı Eyüp Güler ile Tuhafiyeciler Odası Başkanı Ahmet Akbaş yarıştı. Zaman zaman gergin anların yaşandığı genel kurulda, mevcut başkan Hacı Eyüp Güler, geçerli 526 oyun 280'ini alarak güven tazeledi. Kurul gündem maddelerinin okunmasıyla başlarken, ardından konuşmalara geçildi.

GELİRLER HİÇ EDİLDİ

İlk olarak söz alan Hurdacılar Odası Başkanı Nazmi Kaçak, "Raporlar okundu, hiçbirimiz bir şey anlamadı. Bu bilançoların üzerinde bir aydır çalışıyorum. Eski binamızın satılışı ve yeni binanın yapılışı konusunda çalıştım. İnşaat gelir giderlerini çok iyi biliyorum. Yeni binanın ekspertizlik fiyatı 1 milyon 120 bin lira, satış fiyatı 800 bin lira denildi. Rakamları siz hesaplarsınız. 750 bin liraya yapılacak yeni binanın maliyetinin 2 miyon lirayı bulduğu söyleniyor. Eski binanın satılışı ve yeni binanın yapılışı esnasında 2.5 milyon lira gelir elde edildi. Bu gelirler SESOB'un arka bahçesi Şehir Kulübü'nde hiç edildi. Bu haksızlığa şahit oldum" ifadelerini kullandı.

NE EVİM NE ARABAM KALDI

Şehir Kulubü iddialarına sert çıkan mevcut başkan Hacı Eyüp Güler ise, "Böyle seçimlerde rakipler çamur atabilir, normaldir. İcraat nerede, hani esnafın hakkı? Herkes yanlış, siz mi doğrusunuz? Her ay cebimden para harcıyorum, ne evim ne arabam kaldı. Neyim varsa vermeye de razıyım. Konuşulan rakamlar anlamsız. Binanın satışı için ihale yaptık. TESK'in emrinde gazete ilanları verdik, satış komisyonu kurduk. Bakanlık'tan bize teftiş geldi, müfettiş nezaretinde satış yapıldı. Yeni hizmet binası yapılırken TESK'e başvurduk, 'Siz yapın' dedik. TESK'le beraber yaptık, çaldıysa onlar mı yaptı? 72 odadan para tahsil edemediğim gibi birçok odaya yardımda bulundum. Hurdacılar Odası benden 600 bin lira para aldı mı, almadı mı? Hangi oda ne kadar kazanıyor, hepsini görüyoruz. Odalar üyelerinden para toplayamıyor. 36 bin kişi olarak birlikteliği sağlarsak yapamayacağımız iş olmaz. Bana gelip de işini çözemeyen bir esnaf olmadı" diye konuştu.

EKMEĞİN DEĞERİNİ BİLİRİM

SESOB Başkan Adayı ve Tuhafiyeciler Odası Başkanı Ahmet Akbaş ise gerilen ortamı yumuşatmak adına delegelere uyarılarda bulunurken, "Ben zor durumlardan geldim, zor şartlarda okudum. 40 çocuğa burs veriyorum. 100 çocuğa burs vermek istiyoruz. Bu görevi alırsam 100 değil 200 çocuğa burs vermek istiyorum. Yenilen ekmeğin değerini biliriz. Her sabah Bismillah diyerek dükkanımızı açarız. Yoksulluğu bildiğimiz kadar bolluğu da biliriz. Bakkalından manavına, taksicisinden dolmuşuna bütün esnaflar kardeşim" sözlerini kaydetti.

SAMSUN ESNAFI KAZANDI

Konuşmaların ardından seçime geçildi. Kurulan 3 sandıkta 532 delege oy kullandı. Saat 17.00'ye kadar süren oy verme işlemlerinin ardından sandıklar açılırken, başkan adayları sayımı yanyana heyecanla takip etti. 526 geçerli oyun 280'ini alan Hacı Eyüp Güler, 246 oy alan Ahmet Akbaş'ı geride bırakarak tekrar başkan seçildi. Kararın ardından büyük coşku yaşandı. Destekçileriyle kucaklaşan Güler, zafer konuşmasında, "Canı gönülden hizmet ettim. Hiçbir şey beklemedim, evdeki çocuğumu düşünmedim. Bu hizmetin karşılığı verdiniz, hepinizden Allah razı olsun. Hiçbir delegeyi utandırmayacağım, bu oyların değerini çok iyi biliyorum. Kat kat misliyle size ödeyeceğim. Samsun esnaf ve sanatkarı kazandı" dedi.
Seçimin ardından konvoy oluşturan Güler ve destekçileri, sevgi gösterileri eşliğinde Şehir Kulübü'ne kadar yürüdü. Burada davul-zurna ve meşalelerle karşılan grup, ardından kutlama yemeğine geçti.

Şükrü Berk ASKAR

SIRADAKİ HABER
}