HaberlerDüzce HaberleriDüzce Üniversitesi'nde 'Türk Savunma Sanayi Gelişimi ve Ulusal Güvenlik' anlatıl

Düzce Üniversitesi'nde 'Türk Savunma Sanayi Gelişimi ve Ulusal Güvenlik' anlatıl - Düzce Haberleri

Düzce Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü'nün düzenlediği 'Mezunlarla Buluşma' etkinliğinin dördüncüsünde 'Türk Savunma Sanayi Gelişimi ve Ulusal Güvenlik' konuları ele alındı.

Düzce Üniversitesi'nde 'Türk Savunma Sanayi Gelişimi ve Ulusal Güvenlik' anlatıl

İstiklal Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen ve Savunma Teknolojileri Mühendislik (STM) ve Tic. A.Ş. Ar-Ge Personeli Raşit Yılmaz'ın sunum yaptığı programa Teknoloji Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Filiz Birbir Ünal, öğretim elemanları ve öğrenciler katılım gösterdi. Programın açılış konuşmasın gerçekleştiren Prof. Dr. Filiz Birbir Ünal, 'Türk Savunma Sanayi Gelişimi ve Ulusal Güvenlik' başlıklı etkinliğin oldukça geniş ve kapsamlı bir konu olduğunu belirterek mühendislik bölümlerinde öğrenim gören tüm öğrencilerin ilgisini çekeceğini ifade etti. Bu yıl başlanan 'Mezunlarla Buluşma' serilerinin sonuncusunu düzenlediklerini belirterek, bugüne kadar yapılan etkinliklerde emeği geçenlere ve katılım sağlayanlara teşekkür etti. Programın herkes için katkı sağlayacağını belirten Ünal, faydalı bir etkinlik geçirilmesini dileyerek sözlerini sonlandırdı.
Açılış konuşmasından sonra sunumunu yapmak için kürsüye davet edilen Raşit Yılmaz, Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Tic. A.Ş.'nin kuruluş amacının; Savunma Sanayi Müsteşarlığı'na sistem mühendisliği, teknik destek, proje yönetimi, teknoloji transferi, lojistik destek hizmetleri sağlamak, savunma sistemleri için yazılım teknolojilerini kazanmak, yazılım geliştirme ve bakım, idame amaçlı milli bilgisayar merkezleri kurmak ve işletmek olduğunu belirtti.
STM kuruluş ve işleyiş yapısını anlatan Yılmaz, Türkiye'nin savunma projeleri hakkında da yararlı bilgileri katılımcılarla paylaştı. Yakın geçmişe kadar projelerin yüzde 80'inin dışa bağımlı olarak yürütüldüğünü ifade eden Yılmaz, bugün savunma sanayinde yüzde 65'in üzerinde yerlilik oranına ulaşıldığını ve proje sayısının da yaklaşık 9 kat artarak 553'e ulaştığını vurguladı.
Türk savunma sanayisinin 41,4 milyar dolarlık proje hacmine ulaştığını dile getiren Raşit Yılmaz, projelerde modernizasyona, hız, kalite ve maliyet gibi unsurlara dikkat ettiklerini söyledi. 2017-2021 Stratejik Planında, teknolojik yeniliklerin; bilimsel birikimler ve deneyimlerle birleştirilerek oluşturulmasının amaçlandığını belirten Yılmaz, stratejik insan kaynağı ve güçlü kurumsal yönetimle bu amaca ulaşılacağını ifade etti.
Ulusal Güvenliği; 'Ulus devletin, ülke topraklarının, ulusal kurumların, değerler ve çıkarların tüm askeri, siyasi, diplomatik ve ekonomik imkanlar kullanılarak, iç ve dış tehditlerden korunumunu ifade etmektir' şeklinde tanımlayan STM Ar-Ge Personeli Raşit Yılmaz, günümüzde güvenlik kavramının sadece askeri değil, aynı zamanda siyasi, ekonomik, hukuki, sosyolojik, psikolojik, teknolojik, coğrafi gibi birçok etmenleri bünyesinde barındırdığını dile getirdi.
Yılmaz, 'Ulusal güvenliğin tesisi amaçlı hazırlıklar, 20. yüzyıla kadar silahlı güce karşı yapılırken, artık tüm milli güç unsurlarına karşı yapılmaya başlanmıştır. Böylece cephe gerisinde ve cephe savaşı öncesinde bir savaş stratejisi ortaya çıkmıştır. Bu duruma 'Topyekün Savaş' adı verilmiştir.' diyerek, ülkelerin son yıllarda kendi güvenliklerini kendilerinin sağlamalarının yanında, ortak savunma ve güvenlik anlayışının geliştirilmesine yönelik gayretleri arttı' ifadelerini kullandı.
Üretilen milli savunma ürünleri; Vurucu İHA, Yeni Tıp Denizaltı Projesi, Hisar-A, Atılgan, Korkut Hava Savunma Sistemi, Atış Kontrol Radarı, KORAL Mobil Elektronik Harp Sistemi ve Cirit Füzesi gibi birçok ürünü katılımcılara anlatan Raşit Yılmaz, öğrencilerden gelen soruları da yanıtlayarak sunumunu sonlandırdı.

Düzce Üniversitesi’nde “Türk Savunma Sanayi Gelişimi ve Ulusal Güvenlik” anlatıl

SIRADAKİ HABER
}