HaberlerSamsun HaberleriSamsun tarihine kavuşmalı

Samsun tarihine kavuşmalı - Samsun Haberleri

Saathane Esnafı adına konuşan Müşvik Çepniler, Saathane bölgesinin geçirmiş olduğunu restorasyonun doğru anlaşılamadığını belirterek, 'Samsun tarihine kavuşmalı, Bu nedenle Sayın Valimiz Osman Kaymak'ı bölgenin şehre kazandırılması için Saathane'ye davet ediyoruz' dedi

Samsun tarihine kavuşmalı

Samsun Valisi Osman Kaymak'ın 7-13 Mayıs Vakıflar Haftası nedeniyle gerçekleştirdiği konuşmada yer alan Saathane bölgesi vurgusu, Saathane esnafını harekete geçirdi. Vali Kaymak'ın "Samsun’daki vakıf eserlerinin en iyi şekilde korunduğunu ve hizmet verdiğini öğrendim en son Saathane meydanındaki çalışmalarda yapılıyordu. Bu çalışmaların o bölgedeki çıkacak olan tarihi eserler nedeniyle geciktiğini öğrendim. Ancak oradan bu sorun çözülmüş olup inşallah hamam ve saat projesi kısa zamanda bitirilecek" ifadelerinin üzerine Saathane esnafından cevap gecikmedi.

200 DAVA KAZANILDI

Esnaf adına konuşan Müşvik Çepniler, bölgede yapılan restorasyon çalışmalarının projenin tamamı gibi algılandığını aslında çalışmaların sadece Vakıflar Bölge Müdürlüğü'ne ait mülklerde olduğunu ifade etti. Çepniler, "Aslında bu bölgedeki tüm yapılar, Selçuklular döneminde inşa edilmiş ve takiben Osmanlı döneminde yaşatılan klasik bir Osmanlı Çarşısı modeli var. Dolayısıyla burada esnafın da içinde olduğu toplu bir restorasyon projesi uygulanmadığı taktirde bu proje, Samsun’a ve Samsun halkına hizmet etmeyecek. Bu konu göz ardı edilmeden ivedi bir şekilde çözülmeli. Sahanın tamamı özel mülkiyetlerin de içinde olduğu şekilde projelendirilmeli ve Samsun, tarihi çarşısına kavuşmalı. 14 Haziran 2011 tarihinden itibaren bugüne kadar bölgede kazanılan 200 küsur dava ve iptal edilen 7 imar planı çalışması var. Bir zemin bulamamasının tek sebebi bölge bütünlüğünün ele alınarak, planlama yapılmaması. Şehrimizde bir örneği daha bulunmayan bu güzide bölgenin Vali Kaymak'ın desteğiyle doğru anlaşılması, takiben doğru planlanması ve şehrimize kazandırılması için Valimizi bölgede bir kahvaltıya davet ederek bilgilendirmek istiyoruz" diye konuştu.

Zerrin SOMUNCU

SIRADAKİ HABER
}