HaberlerFındık HaberleriFındık kurduyla mücadele şart

Fındık kurduyla mücadele şart - Fındık Haberleri

TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, 'Fındık üreticilerimiz son yıllarda milli ürünümüze zarar veren ve rekoltede de ciddi kayıplara yol açan fındık kurdu zararlısına karşı mücadele yürütmelidir' dedi

Fındık kurduyla mücadele şart

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, fındık üretiminde, fındık kurdu zararlısına karşı mücadele döneminin başladığını belirtti.

Söz konusu zararlıyla mücadelenin sahil kesiminde 5 Mayıs'ta başladığını, orta kesimde 12 Mayıs, yüksek kesimde ise 19 Mayıs'ta başlayacağını ifade eden Soydan, fındık kurduyla mücadelede zamanlamanın son derece önemli olduğunu, üreticilerin zamanında yürütecekleri mücadeleyle bahçelerini bu zararlıdan kurtarabileceğini dile getirdi. Soydan, son yıllarda üreticilerin fındık kurduyla başının dertte olduğuna dikkati çekerek, "Maalesef üreticilerimiz tarafından geçmiş yıllarda zamanında yapılmayan mücadele nedeniyle bu sorun gittikçe büyümüştür. Üreticilerimize bu noktada çok iş düşmektedir. Yetkililerin açıkladığı takvim doğrultusunda kimyasal ilaçlamayı mutlaka yapmalılar" diye konuştu.

 

SIRADAKİ HABER
}