HaberlerSamsun Haberleri Terme'nin gözbebeği olacak

Terme'nin gözbebeği olacak - Samsun Haberleri

Pazar Cami'nin restorasyon çalışmalarını inceleyen Terme Belediye Başkanı Şenol Kul, 'Camimiz, tarihimize verdiğimiz değeri gösterecek şekilde restore edilerek, gözbebeğimiz olacak' dedi.

 Terme'nin gözbebeği olacak

Terme Belediye Başkanı Şenol Kul, ilçe meydanında bulunan Pazar Cami'de devam eden restorasyon çalışmasını yerinde inceledi.

ASLINA UYGUN YENİLENİYOR

Samsun Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restorasyonu yapılan camii aslına uygun olarak yenileniyor. 1840’lı yıllarda yapıldığı tahmin edilen cami, Osmanlı mimarisinin özelliklerini taşıyor. Caminin bitişiğinde bir de türbe var. Türbenin dış duvarlarında güneye bakan kısmına bir kitabe oyulmuş. Yapı bahçe içerisinde tek katlı olup tamamen ahşaptan yapılmış. Çatısı kiremit örtülü, caminin ilk minaresi 1939’da yıkılmış.

EMANET EDECEĞİZ

Restore çalışmaları hakkında bilgiler veren Başkan Kul, tüm insanlığın ortak mirası olarak kabul edilen tarihi yapıların korunmasını sorumlulukları arasında gördüklerini söyledi. Kul, “Tarihi yapılar bakımından zengin bir kültüre sahip ilçemizde tarihi eserleri ve camilerimizi dokusunu bozmadan sahip çıkıp, gelecek nesillere kültürel miras olarak aktarılmasına özen gösteriyoruz. Yılsonunda bitirilmesi planlanan bu çalışma yaklaşık 2 buçuk milyon liraya mal olacak. Bu zamana kadar ciddi bir restorasyon çalışması görmeyen camimiz tarihimize verdiğimiz değeri gösterecek şekilde restore edilerek, gözbebeğimiz olacak. Restorasyon çalışmaları bittiği zaman camimiz tarihi ve kültürel yapısına uygun olarak çok güzel bir görünüme kavuşacak” şeklinde konuştu.

Başkan Kul, Terme’de tarihin canlanmasına ve eski tarihi ve kültürel eserlerin restorasyon çalışmalarına verdiği katkılardan dolayı Samsun Vakıflar Bölge Müdürlüğü yetkilileri başta olmak üzere Vakıflar Genel Müdürü Dr. Adnan Ertem’e de teşekkür etti.

SIRADAKİ HABER
}