HaberlerKocaeli Haberleri120 engelli gence askerlik kınası yakıldı

120 engelli gence askerlik kınası yakıldı - Kocaeli Haberleri

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi il genelinde yaşayan 120 engelli birey için 'Temsili Askerlik Kına Gecesi' düzenledi.

120 engelli gence askerlik kınası yakıldı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı bünyesinde engelli bireyler için eğitim, istihdam, sporla rehabilitasyon, gezi, danışmanlık, bilgilendirme ve yönlendirme hizmetleri veriliyor. Büyükşehir Belediyesi bu kapsamda Kocaeli genelinde yaşayan 120 engelli birey için 'Temsili Askerlik Kına Gecesi' gerçekleştirdi. Engelli bireylerin ailelerinin de katıldığı programda hem gurur hem de duygusal anlar bir arada yaşandı. Programa Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Aile ve Sosyal Politikalar Kocaeli İl Müdürü Bekir Yümnü, Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Mücahit Arslan, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanı Hasan Yılmaz, il ve ilçe protokolü katıldı.
Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen engelli bireyler için asker uğurlama programı asker konvoyu ile başladı. Klasik otomobillerin de bulunduğu konvoyda şehir turu yapıldı, renkli anlar yaşandı. Temsili olarak 1 gün askerlik yapacak olan askerlerin mutlulukları gözlerinden okundu.
Kına gecesi öncesinde Cemil Meriç Engelsiz Yaşam merkezi öğrencileri ritim gösterisi yaptı. Ardından Engelli Birey Mustafa Karcı asker duası okudu. Karcı'nın duasına protokol ve aileler hep birlikte Amin dedi.
Duadan sonra Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu konuşma gerçekleştirdi. Engelli bireylerin çok değerli olduğunu belirten Karaosmanoğlu, 'Sizlere değer veriyoruz, önemsiyoruz. Başta cumhurbaşkanımız sizi çok önemsiyor. Türkiye'de engelli kanunu ilk defa çıkaran Recep Tayyip Erdoğan'dır. Allah ondan razı olsun. Engelli aileler çocuklarının engelli olduğunu söylemekten utanırlardı. Ama şimdi, engelli kardeşlerimiz bizim gözbebeğimiz. Bizim baş tacımız, dünyamızın süsü. Hayatımızın bereketi olduklarına inanıyoruz. Onlara devlet olarak, belediyeler olarak ne kadar güzel bakarsak, onları hayata ne kadar güzel hazırlarsak, engelleri eğitimle aşabilirsek dünyamızı o kadar daha güzelleştireceğiz' dedi.
Gecenin sonunda temsili olarak askerlik yapacak olan 120 askere, anneleri tarafından kına yakıldı. Kına yakılırken anneler ve askerler duygusal anlar yaşadı. Sevinç gözyaşlarının döküldüğü gecede engelli aileleri Büyükşehir Belediyesi'ne hayata geçirdiği anlamlı etkinlik için teşekkür etti.

120 engelli gence askerlik kınası yakıldı

SIRADAKİ HABER
}