HaberlerSamsun HaberleriSamsun'u pazarlamalıyız

Samsun'u pazarlamalıyız - Samsun Haberleri

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi Başkan Vekili Turan Çakır, Büyükşehir'in borçlarına ilişkin eleştirelere yanıt verdi. Çakır, 'Borçlar kuruşu kuruşuna hizmete gidiyor. Samsun'da alt yapı sorunu büyük oranda giderildi. Artık Samsun'u pazarlamamız gerekiyor' dedi.

Samsun'u pazarlamalıyız

Samsun  Büyükşehir Belediye Meclisi mayıs ayı son oturumuSamsun  Büyükşehir Belediye Meclisi Başkan Vekili Turan Çakır başkanlığında gerçekleşti. Meclis gündeminde bulunan 24 maddeden, 9'u oy çokluğu 15'i oy birliği ile kabul edilerek karara bağlandı.

FEN LİSESİ TALEBİ

Gündem maddeleri içerisinde yer alan yer tahsisisi görüşülürken, Büyükşehir'in çeşitli derneklere tahsislerde bulunmasını ve borçlarını eleştiren CHP'li meclis üyesi Mustafa Tüfek, "Görev süremizin dördüncü yılına geldik. Gelin tarihe geçelim. İmam hatipler konusunda bu zamana kadar yaptıklarımızı yaptık. Samsun'a bilimi, ilimi, hakkı, adaleti öne alan bir fen lisesi kazandırmamızı talep ediyorum. Bu fen lisesinin Samsun'un markasına katkı yapacağına inanıyorum" dedi.

HİZMETE GİDİYOR

Büyükşehir'in borçlarının kuruşuna kadar hizmete harcandığını belirten Meclis Başkan Vekili Turan Çakır, "Borçlarımızın bir karşlığı var. Samsun’da alt yapı sorunu büyük oranda giderildi. Yaşanabilir şehirler sıralamasında ilk 12’de bulunuyoruz. Bunu artık şehir ekonomisine katkı verecek hale getirmemiz lazım. Şehrin her noktasında turizme yönelik yatırımlar devam ediyor. Artık Samsun'u pazarlamalıyız" diye konuştu.

İLÇELERİN BEKLENTİSİ VAR

Meclis'te gündem dışı söz alan 19 Mayıs Belediye Başkanı Osman Topaloğlu da, UKOME kararıyla Atakum ve Tekkeköy minibüslerinin şehir merkezine girmeye başlamasıyla birlikte diğer ilçelerin de böyle bir beklenti içerisinde olduğunu kaydetti. Topaloğlu, "Bizim elzem olarak otobüsleşmemiz hatta SAMULAŞ'a entegre olmamız gerekiyor. Vatandaşın talebi bu yönde. 13 ilçede de böyle bir şey olması mümkün değil, ama yıllardır beklenen çalışmalar var. 2019 seçimlerine giderken Büyükşehir'in bu konuda çalışma yapmasını istirham ediyorum" şeklinde konuştu.

YENİ RİNG HATLARI

Meclis Başkan Vekili Çakır ise ilçe minibüsleri konusunda çalışmalar yapılması gerektiğine katılarak, "Şu net ve kesin, şehir içindeki son düzenlemelerin ardından diğer ilçelerin şehir içine girmesi söz konusu değil. Ancak otogara gelen minibüs ve otobüsler için yeni ring hatları oluşturarak, vatandaşın ilçelerden şehir merkezine gelişini daha rahat sağlayabiliriz" ifadelerini kullandı.

ŞEHİT HALİSDEMİR SAMSUN'DA YAŞAYACAK

Meclis gündemi içerisinde şehitlerin isimlerini sokak ve cadde adı olarak verilen gündem maddesi de oy birliğiyle karara bağlandı. Buna göre, Bafra Fevzi Çakmak Mahallesi’ndeki üst geçidin adı ‘Şehit Astsubay Üstçavuş Tolga Pehlivan’, Vezirköprü Esentepe Mahallesi’ndeki Fatih Caddesi’nin adı ‘Şehit Astsubay Ömer Halisdemir Caddesi', İlkadım Bahçelievler Mahallesi’ndeki Aydın Sokak’ın adının da Şehit Eren Bülbül Sokak olarak değiştirildi.

Zerrin SOMUNCU

SIRADAKİ HABER
}