HaberlerEgzerfiz'le omurga duruş bozuklukları son buluyor

Egzerfiz'le omurga duruş bozuklukları son buluyor

Samsun'un ilk ve tek egzersiz danışmanlık ve omurga sağlığı merkezi Egzerfiz ile omurga duruş bozuklukları sona eriyor.

Egzerfiz'le omurga duruş bozuklukları son buluyor

Alanında uzman fizyoterapistler ile hizmet veren Egzerfiz, üyelerinin yaşam kalitesini arttırmaya devam ediyor. Egzerfiz, sağlıklı ve güvenli uygulamaları ile omurga duruş bozukluklarının iyileşmesini sağlıyor.

SKOLYOZUN NEDENLERİ

Skolyoz hakkında bilgi veren işletme ortağı fizyoterapist Sibel Yıldız Pehlivan, “Sağlıklı bir omurgaya arkadan bakıldığında, omurların düz bir hat üzerinde sıralandığı görülür. Yandan bakıldığında ise; boyun ve bel bölgesinde içe, sırt bölgesinde dışa doğru kıvrımlar görülür. Bel ve boyun bölgesindeki içe kıvrımların artmasına lordoz, sırttaki dışa kıvrımların artmasına ise kifoz (kamburluk) denir. Skolyoz ise omurganın yana doğru eğildiği ve kendi etrafında döndüğü (rotasyonel sapma) bir durumdur. Skolyoz; doğuştan (konjenital) , nöromuskuler (beyin felci,çocuk felci gibi kasların felci durumları), idiopatik ve fonksiyonel etmenlere bağlı olarak meydana gelmiş olabilir” dedi.

SKOLYOZ BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

Skolyoz’un belirtilerine ve tedavisine de değinen Yıldız Pehlivan, “Arkadan bakıldığında omurganın yana doğru eğrilmesi, sırt veya bel bölgesinde kaburga ve kürek kemiği çıkıntısının yüksek olması (gibozite), önde kaburga çıkıntısının artmış olması ve omuz asimetrisi skolyozun belirtilerindendir. Ayrıca kalça asimetrisi (iki kalça kemiği çıkıntılarının seviyesinde eşitsizlik), vücudun eğri durması, yalancı bacak kısalığı, sırtta veya belde ağrı, bazen ödem, giyilen kıyafetlerin vücuda tam oturmaması ve çizgilerin asimetrik duruşu da skolyoz belirtileri arasında yer almaktadır. Skolyoz sanılanın aksine sadece büyüme çağı ve ergenlikte değil, her yaşta görülebilir ve tedavi edilebilir. Tedavinin şeklini ve sonuçlarını skolyozun tipi ve derecesi belirlemektedir. Konservatif tedavi (cerrahi dışı yaklaşım) olarak; skolyoza özel geliştirilmiş 3 boyutlu egzersizler, korse kullanımı ve günlük yaşam aktivite düzenlemeleri uygulanarak oldukça başarılı sonuçlar alınabilmektedir” şeklinde konuştu.

DURUŞ BOZUKLUKLARINI GİDERİYORUZ

3 boyutlu skolyoz egzersizlerinin skolyozun tedavisinde en geçerli yöntem olduğunu vurgulayan işletme ortağı Tuğba Özbek ise, “3 boyutlu skolyoz egzersizleri, günümüzde skolyozun en geçerli tedavi yöntemidir. Skolyoz eğrisinin ilerlemesini önler ve asıl önemli olan eğriyi düzeltir. 3 boyutlu skolyoz egzersizleri; rotasyonel açısal solunum, pelvik düzeltme, core stabilizasyon, pozisyonlama, germe, masaj, günlük yaşam aktivite düzenlemeleri gibi prensiplerden oluşmakta ve skolyoz tedavisinde oldukça başarılı sonuçlar alınmaktadır. Egzerfiz Pilates Salonu ve Omurga Sağlığı Merkezimizde skolyoz, kifoz, lordoz ve diğer tüm duruş bozukluklarının tedavisinde uzman kadromuz ile hizmet vermekteyiz” ifadelerini kullandı.

Mehtap YILDIZ

http://www.egzerfiz.com/

 

SIRADAKİ HABER
}