HaberlerFen Bilimleri 2. kez Türkiye Şampiyonu

Fen Bilimleri 2. kez Türkiye Şampiyonu

Dünya Robot Olimpiyatları'nda (WRO) yarışan Fen Bilimleri Spectrum Robotik Takımı, Kurallı Gençler kategorisinde Türkiye Şampiyonu oldu

Fen Bilimleri 2. kez Türkiye Şampiyonu

Dünya Robot Olimpiyatları’nda (WRO) yarışan Fen Bilimleri Spectrum Robotik Takımı, Kurallı Gençler kategorisinde Türkiye Şampiyonu olarak ülkemizi 18-21 Kasım’da Tayland’da yapılacak Dünya Robot Şampiyonası’nda temsil etme hakkı kazandı.

16 İLDEN 109 TAKIM KATILDI

Bilim teknolojileri ve eğlencenin bir arada olduğu Dünya Robot Olimpiyatı’nın Türkiye’deki buluşması Fuarizmir’de gerçekleşti.  İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde Bilim Kahramanları Derneği ve İZFAŞ tarafından düzenlenen Dünya Robot Olimpiyatı’nın Türkiye buluşmasına, 16 ilden 109 takım katıldı.  11 takım Tayland, Çin ve Filipinler’de gerçekleşecek uluslararası turnuvalara katılım hakkı elde etti.

GENÇLER TEKNOLOJİ ÜRETTİ

Gençleri yaratıcılık, tasarım ve problem çözme becerilerini eğitici robot yarışmaları ve aktivitelerle geliştirmek için bir araya getiren Dünya Robot Olimpiyatı’nın Türkiye’deki buluşma adresi Fuarizmir oldu. “Gıda Meselesi” teması altında birleşen çocuklar, “Hassas Uygulamalı Tarım”, “Gıda Dağıtımı” kategorilerinde geliştirdikleri robotlarla oyun masalarında kendilerine verilen görevleri tamamlamaya çalışırken, açık kategoride de açlık sorununu çözmek için projeler ürettiler. Yaşları 10 ile 18 arasında değişen 304 genç bilim kahramanı, geliştirdikleri robotlar ve sundukları çözümler ile gelecek teknolojilerinin kullanıcısı değil üreticisi olacaklarını kanıtladı.

SPECTRUM CAST TAKIMI 1. OLDU

WRO 2018 Türkiye’de farklı kategorilerden toplam 11 takım, uluslararası turnuvalara katılma hakkı kazandı. Samsun Özel Fen Bilimleri Okulları Kurallı Gençler kategorisinde Spectrum Cast Takımı 1. olarak, 16-18 Kasım 2018 tarihinde Tayland’da düzenlenecek büyük finale katılma hakkını elde etti.

Ayrıca Kurallı Yıldızlar kategorisinde Spectrum Navaja takımı, 40 takım arasından 4. olarak büyük bir başarıya imza attı.

Mehtap YILDIZ

 

SIRADAKİ HABER
}